Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Nadchodzące BMW serii 3 z rodziny Neue Klasse otrzyma napędy spalinowe, hybrydowe i elektryczne.
Na horyzoncie widać już zarys rewolucyjnej rodziny modelowej BMW “Neue Klasse”, której najważniejszym elementem będzie planowana na 2026 rok nowa seria 3. Samochód ten ma reprezentować BMW w przekroju całej klasy średniej, więc będzie rywalizował zarówno z Teslą Model 3 jak i nowym Audi A5. Pod kątem designu i technologii seria 3 odejdzie od znanych wzorców i upodobni się do koncepcyjnego modelu Vision Neue Klasse z 2023 roku. Co istotne, BMW planuje nadal oferować M3 z napędem spalinowym oparte o tę nową platformę.
Nawet przez obfity kamuflaż tego prototypu widać gołym okiem, że design kolejnej serii 3 będzie bazował na Vision Neue Klasse. Widać zarówno masywną sylwetkę, jak i ostre reflektory przednie przedzielone “kratkami” nerek.
Widać też inspiracje innymi modelami niż Neue Klasse - chociażby zwężająca się ku tyłowi kabina to motyw znany z obecnego BMW M5. Odnotowaliśmy też w pełni zintegrowane klamki drzwi i sylwetkę z długą maską, dłuższą niż w koncepcie, co sugeruje różne pochodne tej samej platformy w zależności od rodzaju napędu.
Z tyłu zachowano wysoką linię bagażnika i rozmieszczenie świateł z konceptu. Przedstawione auto ma cztery końcówki wydechu, ale to nie jest muł testowy nowego M3. Otrzymaliśmy jednak potwierdzenie, że nowa seria 3 nadal będzie oferowana z całą paletą różnych wariantów napędu.
Elektryczny sedan i3, który również był już widywany na drogach, otrzymał zadziwiająco inną sylwetkę od prototypu wersji spalinowej. Wszystkie trzy typy napędu - spalinowy, hybrydowy i EV - będą oferowane równolegle, aby konkurować z wieloma modelami klasy średniej, w tym popularnym Modelem 3 od Tesli. BMW wierzy, że ich nowa generacja baterii, software’u i silników elektrycznych pozwoli poprawić zasięg i wydajność nawet o 30%.
Nowego M3 jeszcze nikt nie sfotografował, ale niemiecki producent już wcześniej komunikował, że model ten nie będzie wyłącznie elektryczny, a cała strategia działu M nie będzie w całości poświęcona elektryfikacji. W takim wypadku spodziewamy się kolejnego M3 z silnikiem spalinowym i jakąś formą elektrycznego wsparcia, w najlepszym razie tzw. miękkiej hybrydy.
Mimo wszystko w tle wciąż trwają prace nad całkowicie elektrycznym napędem dla produktów BMW M. Niemcy skupiają się na rozwoju jednostki sterującej nazywanej “heart od joy”, która ma “zrewolucjonizować” dynamikę jazdy samochodami z elektrycznym napędem na wszystkie koła. Według BMW kluczem będzie zintegrowanie wszystkich funkcji, które do tej pory były rozdzielone na wiele jednostek ECU, w jednym elektronicznym “sercu”. W praktyce ma to oznaczać bardziej spójne sterowanie najważniejszymi systemami, w tym elektroniką podwozia i napędem.
Brakuje jeszcze zdjęć kabiny kolejnego BMW 3, jednak Bawarczycy przy okazji premiery konceptu Vision Neue Klasse podali do wiadomości jedną istotną informację. Zgodnie z nią od 2025 roku w produktach z rodziny Neue Klasse pojawi się panoramiczny ekran rozciągający się pod całą przednią szybą jak we wspomnianym koncepcie.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
W 2026 roku na starcie 24h Le Mans stanie zespół Genesis Magma Racing z modelem GMR-001.
To nie jest kolejna Mazda MX-5 - to jej pierwsza odmiana po konwersji na EV w firmie Electrogenic.
Nowy Escort nie jest kolejnym SUV-em, to klasyczny restomod napędzany benzyną.
Drogie, luksusowe, elektryczne super-GT o mocy 1000 KM ma pokazać kierunek, w którym podąża Jaguar.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.
Większa moc i poprawione ustawienia wersji Final Edition mogą w końcu uwolnić pełny potencjał Supry.
Gama Lamborghini Temerario wkrótce rozrośnie się o kolejne warianty, także z RWD i większą mocą.
Niedawno pokazany supersamochód Alfy Romeo osiągnął 333 km/h podczas testów dynamicznych w Nardò.