Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Oparte na architekturze PPE elektryczne Audi A6 kolejnej generacji także będzie miało odmianę S6.
Audi wkrótce rozpoczyna największą ofensywę modelową w swojej historii. Plan obejmuje wprowadzenie na rynek 20 nowych modeli, w tym większości elektrycznych, jeszcze przed 2026 rokiem. Nie zabraknie modeli spalinowych, choć będą to auta zamykające “tradycyjną” gamę niemieckiego producenta, a równolegle będą oferowane ich elektryczne odpowiedniki. Jednym z najważniejszych debiutów dla Audi będzie nowy A6 e-tron (debiut w przyszłym roku), które stanie się podstawą dla pierwszego w historii elektrycznego S6 i RS6.
Najnowsze zdjęcia szpiegowskie przedstawiają obniżoną limuzynę A6 e-tron z pokaźnymi hamulcami podczas testów na torze Nürburgring. Tym samym jest to pierwszy przeciek informacji odnośnie usportowionych modeli Audi na prąd. Główny projektant firmy, Marc Lichte, zasugerował że topowe RS6 będzie miało kontynuację w postaci wyłącznie elektrycznej, ale biorąc pod uwagę brak poszerzeń nadwozia, prawdopodobnie mamy tutaj nowe S6. Audi nie produkowało RS6 z nadwoziem sedan od 2008 roku i najprawdopodobniej taka polityka będzie kontynuowana również w przypadku RS6 EV.
Audi już oficjalnie zaprezentowało koncepcyjnego A6 e-tron, który będzie dzielił 90% designu nadwozia z wersją produkcyjną. Patrząc na zdjęcia S6 e-tron z toru wydaje się to prawdą - sfotografowany prototyp ma te same wąskie światła przednie, zwężający się tył i dość monumentalne proporcje. Gdy zniknie kamuflaż spodziewajcie się ujrzeć dedykowane wersji S dodatki, które mają mu nadać lekko sportowego charakteru. Grubsze modyfikacje Audi na pewno zostawi dla przyszłego modelu RS6.
Podstawą do opracowania modelu A6/S6 e-tron jest platforma PPE stworzona do spółki z Porsche na potrzeby całej przyszłej gamy tych dwóch niemieckich marek. Wszystkie te auta będą wyposażone w instalację elektryczną działającą na napięciu 800V. Koncept był wyposażony w dwusilnikowy napęd o mocy 450 KM i momencie obrotowym 800 Nm. Nadchodzące RS6 na pewno będzie mocniejsze niż 625 KM dzisiejszego modelu, dlatego S6 powinno plasować się mniej więcej pośrodku.
Założeniem konstrukcyjnym nowego A6 jest zasięg na poziomie 700 km. Ma to być możliwe dzięki baterii o pojemności 100 kWh, ale w usportowionym S6 prawdopodobnie zużycie energii będzie większe, a zasięg spadnie. Napęd e-tron będzie można ładować z mocą maksymalną 270 kW, co pozwoli szybko uzupełniać zapas energii. Producent szacuje, że w sprzyjających warunkach 300 km zasięgu będzie można uzupełnić w około 10 minut.
Nowe Audi S6 e-tron będzie standardowo wyposażone w adaptacyjne amortyzatory i pneumatyczne sprężyny dopracowane przez Audi Sport. Główną część układu jezdnego będzie stanowić pięciowahaczowe zawieszenie przednie i wielowahaczowe tylne. Jak sugerują zdjęcia z testów, S6 dodatkowo otrzyma mocniejsze hamulce mające zrównoważyć dużą masę i moc układu napędowego. Możliwe, że S6 zadebiutuje równo ze standardowym A6, czyli w przyszłym roku. Na RS6 przyjdzie nam poczekać o wiele dłużej.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.
Ferrari rozpoczyna program, w którym klienci mogą kupić zmodyfikowane wyścigówki 499P klasy LMH i poczuć się jak Robert Kubica
Ruszamy na Red Bull Ring by wraz z Atlas Ward Motorsport poznać sekret łączenia pracy zawodowej z profesjonalnym ściganiem się.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. A to nie koniec złych wieści.
Nowa ładowarka Lotusa ma oferować 450 kW i niesamowicie szybkie ładowanie. Przynajmniej w teorii.
Hondę ostatnio już niemal głównie kojarzymy z autami o wyższym prześwicie. Do gamy dołącza ZR-V, które powinno być bestsellerem japońskiego producenta.
Nowa Dacia Duster jest praktyczna, rozsądna i wygląda o wiele lepiej niż dwie poprzednie generacje.
SF90 XX Stradale z hybrydą na pokładzie jest najszybszym samochodem drogowym na torze Fiorano.
McLaren Automotive potwierdził, że przystępuje do rywalizacji w WEC z modelem 720S GT3.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Dzięki hybrydzie z V6 następny flagowiec Ferrari połączy świat samochodów drogowych i wyścigowych.
W EVO czytamy o autach ze snów i wszyscy o nich marzymy niezależnie od tego, ile kosztują i jak są szybkie.
Po liftingu Panamera zyskała design i technologie upodabniające ten model do Porsche Taycana.
Imola to najbardziej radykalne drogowe Pagani w historii, a teraz debiutuje jej wersja Roadster.
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.