Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
RS6 i RS7 Performance mają teraz 630 KM, więcej wyposażenia i niższą masę własną.
Audi zaprezentowało poprawione modele RS6 i RS7 Performance. Napędzane benzynowym V8 kombi i liftback stanowią w tym momencie trzon oferty czterodrzwiowych modeli Audi Sport. W przeciwieństwie do obecnego RS3 Performance, nowe RS6 i RS7 nie są modelami limitowanymi ani w sensie liczbowym ani czasowym. Jest to po prostu aktualizacja parametrów i wyposażenia, a odświeżone modele wejdą w miejsce obecnie oferowanych. Dostawy powinny ruszyć w kwietniu 2023. Polskie ceny nowych modeli nie zostały podane w oficjalnym komunikacie prasowym.
Oba nowe modele oprócz wzrostu mocy zyskały pakiet małych zmian, które mają poprawić ich ogólną atrakcyjność. Silnik 4.0 V8 TFSI generuje aż 630 KM (+30 KM) i 850 Nm (+50 Nm), a producent usunął część wygłuszenia przedniej grodzi, przez co dźwięk słyszalny w kabinie ma być głośniejszy i bardziej rasowy.
Wzrost mocy wynika z podkręcenia ciśnienia doładowania turbosprężarek z 2,4 do 2,6 bara. Zarówno RS6 jak i RS7 są dzięki temu szybsze o 0,2 s w sprincie do 100 km/h, który zajmuje teraz 3,4 s, zaledwie 0,1 s za klasowym liderem - BMW M5 Competition. Audi nie poszło tą samą drogą co w RS4 Competition i nie zmieniło oprogramowania skrzyni biegów - automat Tiptronic jak i współpracujący z nim napęd quattro pozostały niezmienione.
Na liście wyposażenia standardowego nowych modeli RS6 i RS7 znajdzie się pakiet RS Dynamic. Obejmuje on zwiększenie prędkości maksymalnej do 280 km/h, dynamiczny układ czterech kół skrętnych oraz sportowy mechanizm różnicowy quattro na tylnej osi. Za dopłatą można jedynie rozszerzyć pakiet do poziomu “plus”, w którym prędkość maksymalna jest podniesiona do 305 km/h, a przy kołach pracują hamulce karbonowo-ceramiczne z ogromnymi tarczami (440 mm przód, 370 mm tył). Współpracują z nimi 10-tłoczkowe zaciski z przodu i 4-tłoczkowe z tyłu. Klienci mogą wybrać jeden z trzech dostępnych kolorów zacisków: szary, czarny lub czerwony.
Kolejną istotną nowością są nowe lekkie felgi w rozmiarze 22 cali. Ich design przypomina koła, które już widzieliśmy w modelu RS4 Competition, ale są większe, a ich konstrukcja pozwala oszczędzić 5 kg na każdym kole względem alternatywnych felg 22-calowych. Dzięki temu felgi są łącznie o 20 kg lżejsze, a w zestawieniu z ceramicznymi hamulcami masa nieresorowana nowych RS6 i RS7 spadła aż o 54 kg. Zmiana kół, hamulców oraz mniejsza ilość wygłuszeń sprawiły, że masa RS6 spadła z 2175 do 2090 kg w najbardziej korzystnej wersji. RS7 jest trochę lżejsze z masą na poziomie 2065 kg.
Na nowe koła Audi montuje opony Continental SportContact 7 w rozmiarze 285/30 R22. To nowy model sportowej opony, która według Audi daje niesamowitą przyczepność zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni. Tylko dzięki nim udało się skrócić dystans hamowania ze 100 km/h do zera o dystans do 2 metrów.
Ciekawą opcją dostępną za dopłatą jest Dynamic Ride Control, czyli system zawieszenia gwintowanego z hydraulicznymi łącznikami amortyzatorów zastępujący standardowe zawieszenie pneumatyczne. Bazując na doświadczeniach z dotychczasowych RS6 i RS7 taka zmiana była bardzo potrzebna, aby poprawić pracę amortyzatorów i kontrolę nad autem w zakrętach. Nie ma to większego wpływu na jakość tłumienia, a ponadto eliminuje skłonność układu pneumatycznego do wibracji na małych nierównościach.
Oprócz interesujących zmian mechanicznych nowe modele Audi przeszły także odświeżenie palety kolorystycznej. Klienci mogą dobrać jeden z 16 dostępnych kolorów, w tym dwa matowe. Wspomniane lekkie felgi również są dostępne w kilku kolorach: czarnym błyszczącym, szarym matowym, czarnym matowym lub matowym złotym neodymowym. Standardem w nowych Audi Performance są elementy wykończenia nadwozia w kolorze szarym, ale opcją jest pakiet matowy Carbon Black, w którym relingi dachowe i listwy przy szybach bocznych są wykonane z lakierowanego na czarno włókna węglowego.
Wewnątrz pojawiło się więcej opcji wykończenia, w tym fotele, deska i boczki drzwi przeszyte niebieską nicią zamiast czerwonej lub czarnej. Do wybranego wariantu można dobrać także odcień ozdobnych paneli z włókna węglowego. Standardem w nowych modelach jest wykończenie wieńca kierownicy i mieszek lewarka biegów wykonane z tkaniny Dinamica. Standardowe zegary cyfrowe Virtual Cockpit zyskały nieco zmienione grafiki, między innymi lampki sygnalizujące moment zmiany biegów inspirowane sportami motorowymi.
Wkrótce powinien ruszyć konfigurator nowych odmian Audi RS6 i RS7 Performance, a pierwsze auta w odświeżonej wersji wyjadą z fabryki w kwietniu 2023. Najważniejsi rywale są obecnie w trakcie przemian pokoleniowych - BMW M5 Competition jeszcze jest dostępne, ale nowy model z napędem hybrydowym pojawi się już w 2024 roku. Bezpośredni rywal RS7 - BMW M8 Gran Coupe Competition - właśnie przeszedł lifting, więc jest w tej samej sytuacji co Audi. Mercedes-AMG E63 (prawie na pewno z dopiskiem E-Performance) także powinien się pojawić za jakieś 1,5 roku, ale jeszcze nie wiemy czy pod maskę trafi ten sam czterocylindrowy napęd hybrydowy co w mniejszym C63 S.
Jedno jest pewne - segment sportowych sedanów i kombi klasy wyższej dynamicznie się zmienia, a niemal wszyscy najważniejsi gracze przestawiają się na napędy typu plug-in hybrid. Audi Sport pewnie podąży tą samą ścieżką, więc obecnie zaprezentowane RS6 i RS7 Performance być może są ostatnimi Audi RS wyposażonymi w podwójnie doładowany silnik V8.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
To pierwszy raz, kiedy na okładce gości nie tylko samochód! O co chodzi w zestawieniu auta i motocykla?
Zapraszamy w okolice Gór Świętokrzyskich, jednego z najstarszych pasm górskich w Europie.
Jaguar pracuje nad rywalem dla Porsche Taycan - mamy pierwsze zdjęcie konceptu tego auta.
Aston Martin wreszcie pokazał kosmiczne osiągi Valkyrie. Samochód ten pobił rekord toru Silverstone.
W 2025 roku Mercedes powraca do Le Mans z AMG GT dostosowanym do wymogów klasy LMGT3.
Singer i Alfaholics zbyt oklepane? Oto doładowany Jaguar XJS V12 o mocy 670 KM z manualną skrzynią.
Final Five to ostatnia seria F22 i pożegnanie z silnikami Audi. W tle już czeka nowy hipersamochód.
Nadchodzące BMW serii 3 z rodziny Neue Klasse otrzyma napędy spalinowe, hybrydowe i elektryczne.
Roma, najmniejsze GT Ferrari, zostanie zastąpiona nowym modelem w 2025 roku. Prototypy już jeżdżą.
Podobnie jak Veyron i Chiron, ostatnie Bugatti z W16 żegna się niebagatelnym rekordem prędkości.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Taycan GTS jest lżejszy niż M5 i niemal tak samo mocny. Możesz go mieć także w wersji Sport Turismo.
CSR Twenty to limitowana wersja Seven stworzona do jazdy przede wszystkim po drogach publicznych.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?