Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Z pomocą AI Pirelli opracowało nową oponę z serii P Zero - bezpieczniejszą i bardziej wydajną.
Różne wersje opon z serii Pirelli P Zero trafiały na pierwszy montaż do wielu supersamochodów, od Ferrari F40 z 1987 aż do najnowszego Pagani Utopia. Nazywana pierwszą na świecie oponą “ultra-high performance” P Zero ma za sobą już cztery generacje i wiele lat ciągłego rozwoju w kwestii osiągów i bezpieczeństwa. Piąta generacja ma wnieść jakość na jeszcze wyższy poziom, a przy jej tworzeniu Pirelli wspierała sztuczna inteligencja.
Nie obawiajcie się - inżynierowie Pirelli nie zapytali ChatGPT jak zaprojektować oponę do samochodu sportowego. Pirelli wykorzystało zaawansowany system sztucznej inteligencji, wspierany przez algorytm własnego autorstwa, aby zrozumieć zawiłości dynamiki opon. Dzięki AI oraz wirtualnym prototypom włoska firma dokonała szybszej i bardziej skutecznej optymalizacji swojego nowego produktu.
P Zero piątej generacji ma między innymi rowki bieżnika i powierzchnię styku opracowaną w taki sposób, aby poprawić przyczepność, a co za tym idzie, skuteczność podczas hamowania, a także zwiększyć żywotność. Weług Pirelli nowa opona wykazuje poprawę w testach tak na mokrej jak i suchej nawierzchni, a także podczas hamowania. Jej wzorowe zachowanie na mokrym potwierdza indeks “A” w tej dziedzinie.
Piąta generacja P Zero powstała także z myślą o samochodach elektrycznych. Są to pojazdy o unikalnych wymaganiach dotyczących opon - zazwyczaj są sporo cięższe niż ich odpowiedniki z silnikami spalinowymi, a ich sposób oddawania mocy mocniej obciąża ogumienie. W związku z tym Pirelli oferuje model P Zero z technologią Elect, zaprojektowaną do radzenia sobie z wysokim momentem obrotowym przy jednoczesnym zmniejszeniu hałasu i oporów toczenia, aby poprawić zasięg nawet o 10 procent.
Nowe opony Pirelli P Zero na razie są oferowane w różnych rozmiarach od 18 do 23 cali. Włosi podjęli współpracę z producentami samochodów, aby dostarczyć dedykowane warianty tego produktu dla konkretnych modeli jak Lamborghini Urus SE, BMW M5 czy Polestar 4.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.