Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Pininfarina stworzyła na bazie Battisty ultra-ekskluzywny hipersamochód typu speedster o nazwie B95.
Automobili Pininfarina to kolejny po Ferrari, McLarenie i Aston Martinie producent, który wchodzi do segmentu supersportowych speedsterów. Włosi nazwali go B95, gdyż w tym roku mija 95 lat od momentu otwarcia studia Pininfarina. Za bazę dla tego modelu posłużyło podwozie Battisty, która jest bliźniaczą konstrukcją dla Rimaca Nevera. Samochód, który swoją światową premierę miał w zeszłym tygodniu w Kalifornii, wejdzie do małoseryjnej produkcji w 2025 roku w liczbie zaledwie 10 sztuk. Cena wywoławcza wynosi 4,4 mln euro (po obecnym kursie prawie 20 mln zł).
Jest to pierwszy tego typu nowoczesny projekt Pininfariny, a do jego stworzenia użyto karbonowego poszycia nałożonego na karbonowy monokok. Podobnie jak standardowa Battista (oraz bliźniaczy Rimac Nevera) B95 ma cztery motory elektryczne, każdy na jedno koło. Daje to nie tylko ogromną moc, ale także pełną dowolność w sposobie rozdzielania momentu obrotowego pomiędzy koła. Sumarycznie silniki Battisty mają 1900 KM i 2300 Nm, co w przypadku modelu B95 daje przyspieszenie do 100 km/h poniżej 2 sekund i prędkość maksymalną 300 km/h. Dla porównania, zamknięta Battista ma oficjalny czas do 100 km/h wynoszący 1,86 s i rozwija 350 km/h.
Kute aluminiowe felgi mają 20 cali z przodu i 21 cali z tyłu, a za nimi pracują 390-milimetrowe tarcze ceramiczne Brembo z sześciotłoczkowymi zaciskami. Standardem są także semi-slicki Michelin Pilot Cup 2R. Nie ma oficjalnych danych czy podwozie wersji B95 otrzymało jakieś modyfikacje, ale bateria na pewno pozostała bez zmian. Litowo-jonowe ogniwo ma 120 kWh pojemności, karbonową klatkę bezpieczeństwa i jest umieszczone w tunelu środkowym oraz poprzecznie za fotelami kierowcy i pasażera.
W designie B95 widać podobieństwo do zaprezentowanego miesiąc temu konceptu Pura Vision, a nadwozie typu barchetta sprawia, że samochód wydaje się jeszcze niższy i szerszy. Brak szyby przedniej zapewnia pierwszorzędny widok do przodu, a szczątkową ochronę przed wiatrem stanowią dwie małe osłonki wsparte na aluminiowych wzmocnieniach. Akurat to rozwiązanie jest czystym zaczerpnięciem z dawnego lotnictwa.
Paolo Dellachà, dyrektor generalny Automobili Pininfarina, powiedział: "Wprowadzenie konceptu Pura Vision odblokowało nową filozofię projektowania dla wszystkich przyszłych modeli naszej marki, w różnych segmentach. Teraz nasza nowa Barchetta pokazuje, jak można zastosować te zasady projektowania - z retro-futurystyczną wizją łączącą klasyczne motywy sportów motorowych z najnowszymi innowacjami technologicznymi, materiałami i procesami".
Pininfarina Battista B95 powstanie w liczbie 10 sztuk, a każdy egzemplarz będzie unikatem “uszytym” specjalnie pod klienta. Ceny startują od 4,4 mln euro, a auta zostaną dostarczone do nabywców w 2025 roku.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Spyder RS to pożegnanie ze spalinowym Boxsterem w kompletnie bezkompromisowym stylu.
Przy dużych prędkościach łatwiej się obrócić za kierownicą Renault Megane R.S. niż w wielu tylnonapędowych autach.
Z którym z alkomatów dostępnych w Polsce warto „jechać”? Sprawdzamy w grupowym teście!
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nowe Audi Q8 na rok 2024 wyróżnia się poprawionym designem i wydłużoną listą wyposażenia.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zdecydował o przełożeniu zakazu rejestracji nowych aut ICE o 5 lat.
Specjaliści z firmy Frontline stworzyli efektownego restomoda z mocnym V8 na bazie klasycznego MG B.
Nadchodzące Audi A6/S6 z napędem elektrycznym będzie oferowane także jako praktyczny Avant.
Z okazji 75-lecia marki Porsche, odbyła się premiera wyjątkowego albumu pt. „Kronika Porsche. Polskie historie”
Na Nürburgringu trwają testy najbardziej ekstremalnej wersji Taycana - otrzyma on nazwę Turbo GT.
W przyszłym roku zadebiutuje nowe BMW M4 CS z zawieszeniem i napędem przejętym od M3 CS.
Od 2030 roku zakład MINI w Oksfordzie będą opuszczać wyłącznie pojazdy elektryczne.
Za rok rynek wejdzie ELegend EL1 - współczesna interpretacja Audi Sport Quattro z napędem EV.
Elektryczny sedan Lotusa - Emeya - zawiera najnowszą technologię napędu w nadwoziu zgrabnego GT.
Po pięciu latach SUV Lamborghini zyskał cenne aktualizacje. Od niedawna bazową wersją jest Urus S.
Ford przerobił elektrycznego Mustanga Mach-E na styl rajdowy i jest to samochód w pełni produkcyjny.