Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Pininfarina stworzyła na bazie Battisty ultra-ekskluzywny hipersamochód typu speedster o nazwie B95.
Automobili Pininfarina to kolejny po Ferrari, McLarenie i Aston Martinie producent, który wchodzi do segmentu supersportowych speedsterów. Włosi nazwali go B95, gdyż w tym roku mija 95 lat od momentu otwarcia studia Pininfarina. Za bazę dla tego modelu posłużyło podwozie Battisty, która jest bliźniaczą konstrukcją dla Rimaca Nevera. Samochód, który swoją światową premierę miał w zeszłym tygodniu w Kalifornii, wejdzie do małoseryjnej produkcji w 2025 roku w liczbie zaledwie 10 sztuk. Cena wywoławcza wynosi 4,4 mln euro (po obecnym kursie prawie 20 mln zł).
Jest to pierwszy tego typu nowoczesny projekt Pininfariny, a do jego stworzenia użyto karbonowego poszycia nałożonego na karbonowy monokok. Podobnie jak standardowa Battista (oraz bliźniaczy Rimac Nevera) B95 ma cztery motory elektryczne, każdy na jedno koło. Daje to nie tylko ogromną moc, ale także pełną dowolność w sposobie rozdzielania momentu obrotowego pomiędzy koła. Sumarycznie silniki Battisty mają 1900 KM i 2300 Nm, co w przypadku modelu B95 daje przyspieszenie do 100 km/h poniżej 2 sekund i prędkość maksymalną 300 km/h. Dla porównania, zamknięta Battista ma oficjalny czas do 100 km/h wynoszący 1,86 s i rozwija 350 km/h.
Kute aluminiowe felgi mają 20 cali z przodu i 21 cali z tyłu, a za nimi pracują 390-milimetrowe tarcze ceramiczne Brembo z sześciotłoczkowymi zaciskami. Standardem są także semi-slicki Michelin Pilot Cup 2R. Nie ma oficjalnych danych czy podwozie wersji B95 otrzymało jakieś modyfikacje, ale bateria na pewno pozostała bez zmian. Litowo-jonowe ogniwo ma 120 kWh pojemności, karbonową klatkę bezpieczeństwa i jest umieszczone w tunelu środkowym oraz poprzecznie za fotelami kierowcy i pasażera.
W designie B95 widać podobieństwo do zaprezentowanego miesiąc temu konceptu Pura Vision, a nadwozie typu barchetta sprawia, że samochód wydaje się jeszcze niższy i szerszy. Brak szyby przedniej zapewnia pierwszorzędny widok do przodu, a szczątkową ochronę przed wiatrem stanowią dwie małe osłonki wsparte na aluminiowych wzmocnieniach. Akurat to rozwiązanie jest czystym zaczerpnięciem z dawnego lotnictwa.
Paolo Dellachà, dyrektor generalny Automobili Pininfarina, powiedział: "Wprowadzenie konceptu Pura Vision odblokowało nową filozofię projektowania dla wszystkich przyszłych modeli naszej marki, w różnych segmentach. Teraz nasza nowa Barchetta pokazuje, jak można zastosować te zasady projektowania - z retro-futurystyczną wizją łączącą klasyczne motywy sportów motorowych z najnowszymi innowacjami technologicznymi, materiałami i procesami".
Pininfarina Battista B95 powstanie w liczbie 10 sztuk, a każdy egzemplarz będzie unikatem “uszytym” specjalnie pod klienta. Ceny startują od 4,4 mln euro, a auta zostaną dostarczone do nabywców w 2025 roku.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Lamborghini nie będzie kontynuować przygody z WEC w sezonie 2025. Zadecydowała zmiana regulaminu.
Jaguar pracuje nad rywalem dla Porsche Taycan - mamy pierwsze zdjęcie konceptu tego auta.
Aston Martin wreszcie pokazał kosmiczne osiągi Valkyrie. Samochód ten pobił rekord toru Silverstone.
W 2025 roku Mercedes powraca do Le Mans z AMG GT dostosowanym do wymogów klasy LMGT3.
Singer i Alfaholics zbyt oklepane? Oto doładowany Jaguar XJS V12 o mocy 670 KM z manualną skrzynią.
Final Five to ostatnia seria F22 i pożegnanie z silnikami Audi. W tle już czeka nowy hipersamochód.
Nadchodzące BMW serii 3 z rodziny Neue Klasse otrzyma napędy spalinowe, hybrydowe i elektryczne.
Roma, najmniejsze GT Ferrari, zostanie zastąpiona nowym modelem w 2025 roku. Prototypy już jeżdżą.
Podobnie jak Veyron i Chiron, ostatnie Bugatti z W16 żegna się niebagatelnym rekordem prędkości.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Taycan GTS jest lżejszy niż M5 i niemal tak samo mocny. Możesz go mieć także w wersji Sport Turismo.
CSR Twenty to limitowana wersja Seven stworzona do jazdy przede wszystkim po drogach publicznych.