Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
GT3 to coś więcej niż tylko droga zabawka, to samochód wyścigowy serii Supercup na drogi publiczne.
4-litrowy, wolnossący silnik typu bokser może współpracować ze skrzynią ręczną lub PDK. W tym miejscu moglibyśmy napisać po prostu “zobacz poprzednią generację”, ponieważ znaczna część układu napędowego się nie zmieniła. Nie żeby to było coś złego. W porównaniu z poprzednim GT3 sześciocylindrowa jednostka MDG.G o pojemności 4 litrów w układzie bokser zyskała indywidualne przepustnice dla każdego cylindra i układ wydechowy z filtrami cząstek stałych. Jest też lżejszy o 10 kg tłumik końcowy.
Innymi słowy jest to taki sam silnik jaki montowano w Porsche 991 Speedster. Względem poprzednika parametry wzrosły o symboliczne 10 KM i 10 Nm, czyli nowe GT3 ma 510 KM i 470 Nm. W porównaniu z bezpośrednimi rywalami moc może wydawać się niewystarczająca, ale gwarantujemy, że po krótkiej przejażdżce na torze odechce się Wam tych dodatkowych 200 koni.
Tym co wyróżnia GT3 na tle innych modeli Carrera i Turbo są przekładnie. W obu przypadkach są to jednostki starszego typu o niższym przełożeniu, a trafiły także do nowego modelu ze względu na niższą masę i mniejsze fizyczne wymiary. Starsze PDK ma poza tym jeszcze jedną zaletę - tradycyjny lewarek, a nie przełącznik jaki znajduje się w większości nowych Porsche. Daje to alternatywną opcję sekwencyjnej zmiany biegów, co było wymogiem postawionym przez szefa departamentu GT, Andreasa Preuningera.
Wiele wysiłku włożono w trzy główne obszary podwozia - zmniejszenie masy, aerodynamikę i zawieszenie. Takie elementy jak lekkie szyby, nowe przednie koła, nowy pas tylny, akumulator LiFePO4 i karbonowa pokrywa bagażnika pomogły obniżyć masę w porównaniu z poprzednią generacją GT3. W rezultacie, mimo że 992 jest zasadniczo cięższym samochodem, najnowsze GT3 waży 1435 kg ze skrzynią PDK. To zaledwie 5 kg więcej niż w przypadku starszego modelu.
Szczególny postęp wykonano na polu aerodynamiki. Zastosowanie skrzydła tylnego z odgórnymi mocowaniami i większy tylny dyfuzor przyczyniły się do podwojenia siły docisku przy prędkości 200 km/h. Skrzydło i przedni splitter są manualnie regulowane, a w swoim najbardziej agresywnym ustawieniu auto generuje 385 kg docisku. To 150% więcej niż w starym GT3, a także więcej niż w 991 GT3 RS.
Jednak największą różnicą jest konstrukcja przedniego zawieszenia. Mamy tu zupełnie nowy układ z podwójnymi wahaczami zamiast konserwatywnych kolumn MacPhersona - tego typu rozwiązania stosowano do tej pory tylko w wyczynowych 911. Taka konstrukcja zawieszenia pozwoliła inżynierom Porsche zwiększyć sztywność pochylenia kół i zapewnić przednim oponom znacznie bardziej spójną powierzchnię styku z nawierzchnią, nawet przy ekstremalnych siłach działających na zakrętach. Wszystkie połączenia elementów zawieszenia z przodu to przeguby kulowe, co w pewnym stopniu tłumaczy duży hałas pochodzący z zawieszenia i drogi.
Porsche oferuje dla 992 GT3 dwa rodzaje opon w zależności od przeznaczenia auta - Pirelli P Zero przewidziane są do użytku na co dzień na drogach, a bardziej agresywne Micheliny Pilot Sport Cup 2 do użytku na torze. Postęp jaki wykonał Michelin przy oponach Cup 2 pozwala użytkować je także na mokrej nawierzchni lub w niskiej temperaturze, ale Pirelli są preferowanym wyborem na drogi publiczne ze względu na bardziej przyjazną charakterystykę. Opony P Zero pozwalają naprawdę cieszyć się jazdą i lepiej oddają naturalny balans GT3.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.
Większa moc i poprawione ustawienia wersji Final Edition mogą w końcu uwolnić pełny potencjał Supry.
Gama Lamborghini Temerario wkrótce rozrośnie się o kolejne warianty, także z RWD i większą mocą.
Niedawno pokazany supersamochód Alfy Romeo osiągnął 333 km/h podczas testów dynamicznych w Nardò.
G63 nie jest lepsze niż DBX707 czy RR Sport SV, za to ma więcej fejmu niż dwaj rywale razem wzięci.
W 2026 roku Land Rover zostanie oficjalnym partnerem i uczestnikiem rajdu Dakar.
911 GT3 RS od Manthey Racing ma świetne osiągi, brakuje tylko oficjalnego czasu na Nürburgringu.
Lamborghini nie będzie kontynuować przygody z WEC w sezonie 2025. Zadecydowała zmiana regulaminu.