Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Są zwykłe samochody luksusowe i jest Jego Wysokość Rolls-Royce Phantom II.
Rolls-Royce przedstawił Phantoma II po niewielkim liftingu, którego zakres obejmuje wybrane elementy designu zewnętrznego i wewnętrznego, ale z zachowaniem dobrze znanego stylu i elegancji. W porównaniu do Maybacha i Bentleya marka Rolls-Royce operuje na wyższym poziomie luksusu i ta modernizacja tylko to podkreśla.
Podstawowe założenia się nie zmieniły - Phantom nadal korzysta z aluminiowej architektury stworzonej przez Rollsa, a za napęd odpowiada podwójnie turbodoładowany silnik V12 o pojemności 6,75 litra, którego moc nadal trafia na tylne koła za pośrednictwem ośmiobiegowej automatycznej skrzyni biegów o możliwie najłagodniejszym usposobieniu. Parametry są takie same - 570 KM przy 5000 obr./min. i 900 Nm dostępnych już od 1700 obr./min. To ogromne wartości, ale przy masie 2560 kg Phantom przyspiesza do 100 km/h w 5,3 s lub o 0,1 s wolniej jeśli chodzi o wersję z wydłużonym rozstawem osi.
Pewnie niektórzy spodziewali się pełnej lub częściowej elektryfikacji napędu Phantoma, ale na razie nie ma takiej możliwości. Rolls-Royce już pracuje nad swoim pierwszym EV o nazwie Spectre, ale flagowiec dostanie w pełni elektryczny wariant dobre kilka lat później. Do tego czasu nadal pod maską będzie pracował motor V12.
Zmiany są prawie wyłącznie estetyczne i przenoszą dystyngowane elementy stylistyczne Phantoma na bardziej współczesny poziom. Kultowy grill Pantheon został bardzo starannie przeprofilowany, jego górna krawędź w nowej wersji jest ostrzejsza, nie ma już zaokrąglonych górnych narożników, które nadawały temu elementowi mniej techniczny wygląd. Sama kratka grilla jest teraz dostępna w ciemnym chromowanym wykończeniu, a także może być podświetlana, podobnie jak figurka Spirit of Ecstasy zdobiąca jej wierzchołek.
Odświeżono reflektory przednie, które zyskały laserowo wykonane perforacje, dzięki którym wewnętrzna struktura reflektora jest bardziej złożona i sprawia wrażenie małego dzieła sztuki. Górna krawędź reflektora jest teraz prostą linią świateł LED do jazdy dziennej, które stanowią jednocześnie kontynuację poziomej linii grilla. Pozostałe elementy chromowane z przodu jak wykończenie maski, listwy przedniej szyby i okien mogą być teraz zamówione w bardziej dyskretnym, czarnym lakierze.
Do palety felg doszły dwa nowe wzory, oba w rozmiarze 21 cali. Pierwszy to w miarę nowoczesny design - siedem ramion zdobionych frezowanym, technicznym wzorem w kontrastowym kolorze (więcej tego typu designu spodziewamy się po elektrycznym Spectre). Drugi wzór jest o wiele ciekawszy i bardziej reprezentacyjny, bo to niemal pełna felga inspirowana Phantomem Mark I sprzed niemal 100 lat.
W środku nie zmieniło się nic istotnego oprócz pogrubionego nieznacznie koła kierownicy. Rolls-Royce doda do oferty nowe inspiracje dotyczące wykonania “Galerii” - elementu zdobiącego deskę rozdzielczą po stronie pasażera. Poza tym będzie więcej rodzajów materiałów wewnętrznych i możliwości wyboru dekoracji. Brytyjski producent zawsze stara się dopasować ofertę do najbardziej wymagających klientów, więc każdy Phantom wyjeżdża z zakładu produkcyjnego z mniejszym lub większym nakładem elementów wykonanych na zamówienie. Delikatny facelifting nic w tej kwestii nie zmieni, jedynie rozszerzy możliwości personalizacji każdego elementu samochodu.
W Wielkiej Brytanii ceny Rolls-Royce’a Phantoma startują od poziomu 363 000 funtów (2 mln zł) bez jakichkolwiek opcji dodatkowych. Aktualizacja oferty oznacza także aktualizację cennika, więc kwoty aut i opcji powinny nieznacznie wzrosnąć.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.
Porsche przygotowuje lekką, ekstremalną pochodną GT3 Touring inspirowaną dawnym modelem 911 ST.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Od dekad nie ma konkurencji i jest synonimem braku konieczności udowadniania czegokolwiek. Od teraz - z nienachalną personalizacją.
Od sezonu 2026 zielone bolidy Aston Martina będą wyposażone w kompletne układy napędowe Hondy.
Ledwo poznaliśmy nowe BMW M2, a już w fazie testów jest jego wersja rozwojowa CS.
Do walki z Bentleyem i Ferrari Aston Martin wystawia nowy model DB12 o mocy 680 KM.
Po 50 latach produkcji Caterham Seven wkracza w zupełnie nieznany sobie obszar bezemisyjnego napędu.
Nowa seria 5 ma bliźniaka w postaci elektrycznej limuzyny i5 M60, której moc przekracza 600 KM.