Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Są zwykłe samochody luksusowe i jest Jego Wysokość Rolls-Royce Phantom II.
Rolls-Royce przedstawił Phantoma II po niewielkim liftingu, którego zakres obejmuje wybrane elementy designu zewnętrznego i wewnętrznego, ale z zachowaniem dobrze znanego stylu i elegancji. W porównaniu do Maybacha i Bentleya marka Rolls-Royce operuje na wyższym poziomie luksusu i ta modernizacja tylko to podkreśla.
Podstawowe założenia się nie zmieniły - Phantom nadal korzysta z aluminiowej architektury stworzonej przez Rollsa, a za napęd odpowiada podwójnie turbodoładowany silnik V12 o pojemności 6,75 litra, którego moc nadal trafia na tylne koła za pośrednictwem ośmiobiegowej automatycznej skrzyni biegów o możliwie najłagodniejszym usposobieniu. Parametry są takie same - 570 KM przy 5000 obr./min. i 900 Nm dostępnych już od 1700 obr./min. To ogromne wartości, ale przy masie 2560 kg Phantom przyspiesza do 100 km/h w 5,3 s lub o 0,1 s wolniej jeśli chodzi o wersję z wydłużonym rozstawem osi.
Pewnie niektórzy spodziewali się pełnej lub częściowej elektryfikacji napędu Phantoma, ale na razie nie ma takiej możliwości. Rolls-Royce już pracuje nad swoim pierwszym EV o nazwie Spectre, ale flagowiec dostanie w pełni elektryczny wariant dobre kilka lat później. Do tego czasu nadal pod maską będzie pracował motor V12.
Zmiany są prawie wyłącznie estetyczne i przenoszą dystyngowane elementy stylistyczne Phantoma na bardziej współczesny poziom. Kultowy grill Pantheon został bardzo starannie przeprofilowany, jego górna krawędź w nowej wersji jest ostrzejsza, nie ma już zaokrąglonych górnych narożników, które nadawały temu elementowi mniej techniczny wygląd. Sama kratka grilla jest teraz dostępna w ciemnym chromowanym wykończeniu, a także może być podświetlana, podobnie jak figurka Spirit of Ecstasy zdobiąca jej wierzchołek.
Odświeżono reflektory przednie, które zyskały laserowo wykonane perforacje, dzięki którym wewnętrzna struktura reflektora jest bardziej złożona i sprawia wrażenie małego dzieła sztuki. Górna krawędź reflektora jest teraz prostą linią świateł LED do jazdy dziennej, które stanowią jednocześnie kontynuację poziomej linii grilla. Pozostałe elementy chromowane z przodu jak wykończenie maski, listwy przedniej szyby i okien mogą być teraz zamówione w bardziej dyskretnym, czarnym lakierze.
Do palety felg doszły dwa nowe wzory, oba w rozmiarze 21 cali. Pierwszy to w miarę nowoczesny design - siedem ramion zdobionych frezowanym, technicznym wzorem w kontrastowym kolorze (więcej tego typu designu spodziewamy się po elektrycznym Spectre). Drugi wzór jest o wiele ciekawszy i bardziej reprezentacyjny, bo to niemal pełna felga inspirowana Phantomem Mark I sprzed niemal 100 lat.
W środku nie zmieniło się nic istotnego oprócz pogrubionego nieznacznie koła kierownicy. Rolls-Royce doda do oferty nowe inspiracje dotyczące wykonania “Galerii” - elementu zdobiącego deskę rozdzielczą po stronie pasażera. Poza tym będzie więcej rodzajów materiałów wewnętrznych i możliwości wyboru dekoracji. Brytyjski producent zawsze stara się dopasować ofertę do najbardziej wymagających klientów, więc każdy Phantom wyjeżdża z zakładu produkcyjnego z mniejszym lub większym nakładem elementów wykonanych na zamówienie. Delikatny facelifting nic w tej kwestii nie zmieni, jedynie rozszerzy możliwości personalizacji każdego elementu samochodu.
W Wielkiej Brytanii ceny Rolls-Royce’a Phantoma startują od poziomu 363 000 funtów (2 mln zł) bez jakichkolwiek opcji dodatkowych. Aktualizacja oferty oznacza także aktualizację cennika, więc kwoty aut i opcji powinny nieznacznie wzrosnąć.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Długo wyczekiwany system Apple CarPlay Ultra debiutuje na pokładzie wszystkich modeli Aston Martina.
BMW planuje wyprodukować 50 egzemplarzy efektownego roadstera Skytop bazującego na M8.
Tajemniczy prototyp Porsche 911 wyróżnia się znacznie poszerzonym tyłem i agresywną aerodynamiką.
Zaprezentowany pierwszy raz w 2019 roku butikowy hipersamochód De Tomaso P72 doczeka się produkcji.
Na drogach pojawiły się nowe, mniej zamaskowane i bardziej agresywne, prototypy Genesis GV60 Magma.
Elektryczna Skoda Enyaq RS w ramach liftingu otrzymała odświeżający design i wzrost wydajności.
Jak zapewnia Chevrolet, wnętrze nowej Corvette C8 zyskało głównie na ergonomii i technologii.
Nowa odsłona popularnej gry wyścigowej z 2014 roku właśnie zyskała pierwszą aktualizację.
Land Rover jako oficjalny partner Dakaru 2026 nie mógł pominąć okazji do posłania w bój Defendera.
Mija prawie połowa roku, a nadal niewiele wiemy o testowanym elektrycznym Porsche Cayman/Boxster.
Nowe AMG GT wygląda dobrze, ale jego długoterminowa wartość będzie zależała od sukcesu filmu “F1”.
Nowy Singer oprócz wyjątkowej jakości zawiera odrobinę wyścigowego know-how Red Bulla i Coswortha.