Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Pierwsze egzemplarze miały trafić do klientów w zeszłym roku, ale Venom jest wciąż dopracowywany.
Hennessey Venom F5 miał być gotowy już dawno temu i nawet pomimo wyprzedania wszystkich slotów produkcyjnych w sierpniu 2021 Amerykanie wciąż dopracowują pojazd, który w zamyśle ma przekroczyć 500 km/h. Każdy egzemplarz kosztuje w okolicach 2,1 mln dolarów (około 8,3 mln zł) bez podatków. Prawie rok po rozpoczęciu testów drogowych dostaliśmy wreszcie jakieś konkretne wieści w sprawie Venoma. Opublikowano film, na którym Venom przekracza 400 km/h podczas testów na Johnny Bohmer Proving Grounds na Florydzie. Hennessey podkreśla, że to nie była próba prędkości maksymalnej, a jedynie test stabilności przy wysokich prędkościach z użyciem trybu pełnej mocy o nazwie “F5 mode”.
Choć prędkość ta jest imponująca, to zanim Hennessey spróbuje osiągnąć maksymalną prędkość, konieczne jest jeszcze ostateczne skalibrowanie mocy, stabilności przy dużych prędkościach i hamowania. Jeśli Venom osiągnie 311 mil na godzinę (500 km/h), będzie najszybszym samochodem drogowym na świecie z dużym marginesem.
Za moc Venoma odpowiada silnik 6.6 l LS V8 z doładowaniem, który podczas pracy na etanolu E85 osiąga oszałamiające 1817 KM i 1617 Nm. Te wartości osiągane są odpowiednio przy 8000 i 5500 obr./min., a czerwone pole zaczyna się od 8500 obr./min. Wliczając masę “na sucho” 1360 kg można łatwo policzyć, że F5 ma stosunek mocy do masy około 1320 KM / tonę. To o 300 KM / tonę więcej niż ma Koenigsegg Agera RS.
W osiągnięciu tak wysokiej mocy pomaga połączenie unikalnej konstrukcji kolektora dolotowego, który umieszcza intercooler pomiędzy komorą dolotową a głowicami cylindrów. Do tego dochodzi specjalnie zaprojektowana turbosprężarka z tytanową obudową wydrukowaną w 3D i 76-milimetrowymi kołami kompresora. Sucha miska olejowa, zwiększona grubość ścianek cylindrów i ich pokładów oraz wiele innych wzmocnionych komponentów pomaga osiągnąć niemal dwukrotnie większą moc niż Bugatti Veyron bez konieczności szybkiego, nieplanowanego demontażu.
Przełożenie tej technologii i mocy na prędkość nie jest łatwym zadaniem. Oprogramowanie silnika Motec dysponuje pięcioma trybami zarządzającymi silnikiem w zależności od warunków. Moc trafia na tylne koła przez wzdłużnie zamontowaną skrzynię automatyczną z jednym sprzęgłem. Osiągi? Czas do 100 km/h ma być poniżej 3 sekund, 0-200 w około 5 sekund.
Samochód ma nazwę naśladującą najwyższą kategorię siły tornada. Nie bez powodu, bo Hennessey celuje w przekroczenie prędkości 500 km/h, co byłoby znacznym poprawieniem obecnego, oficjalnego rekordu. Należy on do amerykańskiego SSC Tuatara, który uzyskał średnią prędkość 460,43 km/h w dwóch przejazdach w przeciwnych kierunkach.
Konstrukcja F5 opiera się na ważącej 86 kg wannie z włókna węglowego wyprodukowanej przez Delta Motorsport z Silverstone, z panelami nadwozia z włókna węglowego przykręconymi do przedniej i tylnej ramy pomocniczej. Układ wydechowy wykonany częściowo z włókna węglowego i spartańska kabina przyczyniają się do niskiej masy własnej. Kute aluminiowe felgi i lekkie amortyzatory Penske również pomagają utrzymać masę nieresorowaną na niskim poziomie.
Hamulce opierają się o zestaw tarcz karbonowo-ceramicznych Brembo o średnicy 380 mm przy wszystkich kołach. Z tarczami współpracują zaciski AP Racing - 6-tłokowe z przodu i 4-tłokowe z tyłu, co jest dość nietypowe, bo nie słyszeliśmy o zestawianiu tarcz i zacisków innych firm w jeden zestaw. Rozmiar kół to 19 cali z przodu i 20 cali z tyłu, a opony to dobrze znane Micheliny Pilot Sport Cup 2 o szerokości 265 mm z przodu i 345 mm z tyłu. Hennessey zaznacza, że przed próbą prędkości maksymalnej Michelin musi dopracować konstrukcję opony przy tak wysokich obciążeniach.
Tak jak w poprzedniku, design jest podyktowany funkcją docelową. Gołym okiem widać, że aerodynamika jest priorytetem, choć współczynnik oporu na poziomie Cx=0,39 nie robi specjalnego wrażenia. Dość powiedzieć, że Porsche Taycan Turbo ma ten współczynnik na poziomie 0,22.
Kabina jest inspirowana myśliwcami, pozbawiona elementów rozpraszających uwagę i zapewniająca maksymalną widoczność. Oczywiście, jest tu mnóstwo włókna węglowego, ale wybrane elementy są pokryte wysokiej jakości skórą. Prawdopodobnie najbardziej ciekawą cechą wnętrza jest kierownica, której brakuje górnej części, jak w samolocie lub samochodzie Formuły 1.
Wielkość produkcji Venoma wynosi tylko 24 sztuki. Wszystkie zostały już sprzedane, choć do zakończenia projektu jeszcze daleka droga.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Startujemy materiałem okładkowym z Audi R8 V10 performance RWD w roli głównej.
Razem z Team Bołtowicz ruszamy na Tor Modlin by w gronie niemal 300 osób uczcić klubowy jubileusz.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.
Nowozelandzki rywal Aston Martina Valkyrie Rodin FZero właśnie wchodzi w kluczową fazę rozwoju.
Startujemy materiałem okładkowym z Audi R8 V10 performance RWD w roli głównej.
Brytyjski Morgan stworzył elektrycznego trójkołowca na bazie Super 3, aby eksplorować możliwości napędu EV.
Zadebiutowała pierwsza odmiana Mercedesa CLE od AMG, ale topowy model wciąż jest w drodze…
Hyundai wykorzystał każdy możliwy trik, aby stworzyć fun z jazdy EV. Rezultat jest oszałamiający.
Choć poprzednik sprzedawał się znakomicie, w odbiorze był dość przeciętny. Co nowego wnosi Austral?
Razem z Team Bołtowicz ruszamy na Tor Modlin by w gronie niemal 300 osób uczcić klubowy jubileusz.
Po kilku latach przekładania terminów pikap Tesla Cybertruck zaczyna trafiać do odbiorców.
Francuzi opublikowali pierwsze zdjęcia zapowiadające Renault 5 EV, nowego konkurenta dla Mini EV.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. A to nie koniec złych wieści.
Nowa ładowarka Lotusa ma oferować 450 kW i niesamowicie szybkie ładowanie. Przynajmniej w teorii.
Hondę ostatnio już niemal głównie kojarzymy z autami o wyższym prześwicie. Do gamy dołącza ZR-V, które powinno być bestsellerem japońskiego producenta.