Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
McLaren i Forseven razem stworzą McLaren Group Holdings, a strategia firmy obierze nowy tor.
Brytyjski producent supersamochodów McLaren i startup samochodów elektrycznych Forseven ogłosiły fuzję, w wyniku której linia produktów McLarena zostanie gruntownie odświeżona. McLaren Automotive i Forseven, startup zajmujący się pojazdami elektrycznymi, który nabył Gordon Murray Technologies w 2023 r., a tym samym uzyskał dostęp do technologii iStream Murraya, połączyły się, tworząc nową spółkę McLaren Group Holdings, pod kierownictwem właścicieli CYVN Holdings.
Nowa organizacja będzie odpowiedzialna za bieżącą produkcję supersamochodów drogowych marki McLaren, a także za rozwój i wdrożenie pod tą marką przyszłych elektrycznych modeli, które Forseven rozwijało we własnym zakresie przez ostatnie kilka lat.
Dyrektorem Generalnym McLaren Group Holdings zostanie były dyrektor wykonawczy grupy JLR, Nick Collins, a prezes CYVN Holdings Jassem Mohamed Bu Ataba Al Zaabi zajmie fotel prezesa firmy. Grupa skorzysta również z przejęcia przez CYVN marki Nio specjalizującej się w wysokich technologiach dotyczących akumulatorów, silników elektrycznych i procesorów.
Fuzja ta kończy wieloletnie spekulacje i obawy o przyszłość McLarena. Straty wzrosły, a sprzedaż spadła, gdy brytyjski producent walczył o powrót do właściwej kondycji po pandemii. Szeroko nagłośnione opóźnienie premiery pierwszego hybrydowego supersamochodu, Artura, tylko pogłębiło kłopoty marki w ostatnich latach. Pod kierownictwem Collinsa natychmiast wdrożony zostanie plan naprawczy McLaren Automotive.
“Aby osiągnąć naszą wizję mamy klarowną strategię” - powiedział Nick Collins w oświadczeniu. "Będziemy działać w niesamowitym tempie. Musimy zoptymalizować operacje, zapewnić wydajność i przekształcić się w nową zintegrowaną organizację, abyśmy mogli rozwijać nasze portfolio samochodów" - wyjaśnił.
Co to w praktyce oznacza dla McLarena? Cóż, marka na pewno potrzebuje szerszej gamy produktów skierowanych do tych klientów, którzy już mają supersamochód McLaren, a chcieliby coś bardziej praktycznego lub z bezemisyjnym napędem. Istnieje też grupa klientów, których nie interesują supersamochody, ale chcieliby dołączyć do rodziny McLarena.
Odpowiedź na te potrzeby już teraz ma Forseven. Cała gama ich pojazdów, w tym SUV, została zaprojektowana i opracowana od podstaw, brakuje im tylko marki pod którą mogliby je sprzedawać. Koszt stworzenia i uruchomienia takiej marki nie wchodził w grę, ale obecność w grupie McLarena rozwiązuje ten problem. Dostęp do technologii akumulatorów Nio znacząco przyspieszy przejście McLarena na elektryczność, a opracowana w GMT platforma iStream sprawia, że znów w McLarenie obecne będą innowacje spod ręki samego Gordona Murraya.
Jeśli chodzi o aspekty inne niż same produkty, marka rozwinie skrzydła we wszystkich zakątkach Wielkiej Brytanii. Zakład McLarena w Sheffield nadal będzie wytwarzał karbonowe podwozia MonoCell, nawet w większym wymiarze niż obecnie.
Tymczasem McLaren Technology Centre w Surrey, formalny i duchowy dom tej marki, który został sprzedany w 2021 roku w celu ratowania finansów firmy, nadal będzie pełnił swoją rolę produkcyjną i reprezentacyjną. Ponadto producent będzie korzystał z obiektów Forseven w Bicester, gdzie funkcjonuje nowe biuro projektowe w fazie rozwoju, a także główną infrastrukturę w siedzibie firmy w Leamington Spa.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Rimac Nevera R to nowy najszybciej przyspieszający samochód świata z 24 rekordami na koncie.
Aston Martin Vantage S kryje sporo detali, dzięki którym może zaciekawić klientów na Ferrari Amalfi.
Pagani pozbawiło swój klejnot koronny dachu i dodało opcję manualnej skrzyni. Hipersamochód idealny?
Podkręcony silnik Hondy Type R wystarcza, aby nowy Atom 4RR miał więcej mocy niż potężny Atom V8.
Tylko pozornie model ten jest elektryczną wersją udanego HR-V.
Przywiązani do klasycznego furgonu z Niemiec mogą nie znaleźć wspólnego języka z T7. I nie chodzi tu o to, co oferuje.
DBX nie miał dobrych początków, ale zdaje się, że wkracza na odpowiednią ścieżkę.
Debiutuje poliftowe Porsche 911 992 w wersji AWD oraz z nadwoziem Targa.
Nowa nazwa, odświeżony design i wnętrze - Ferrari Amalfi ma być nowym bazowym GT w miejsce Romy.
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.