Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
W ramach przedpremierowych testów poliftowego Audi RS 3 Niemcy zabrali ten model na tor Nürburging.
Już tego lata poznamy odświeżonego hiper-hatchbacka od Audi - nowe RS 3. Tymczasem producent zabrał jeden z przedprodukcyjnych egzemplarzy testowych do Zielonego Piekła, aby wykręcić oficjalny czas przejazdu. Jak się okazało, samochód ten spisał się lepiej niż przyzwoicie i z wynikiem 7:33,123 przegonił o dwie sekundy aktualnie oferowane RS 3. Był też 6 sekund szybszy niż Renault Megane RS Trophy R i 11 sekund szybszy niż Honda Civic Type R FL5.
Autorem okrążenia nowego RS 3 na Ringu był Frank Stippler, legendarny kierowca wyścigowy i rozwojowy Audi. Poprawę osiągów na torze nowy model zapewnia dalszemu rozwojowi technologii podwozia opracowanej przez Audi Sport, w tym dyferencjału z funkcją rozdziału momentu obrotowego pomiędzy koła tylnej osi. Nie bez znaczenia są też poprawki systemu torque vectoring by braking, w którym każde koło może mieć inną dawkę momentu obrotowego, a także adaptacyjnego zawieszenia i oprogramowania systemów kontroli stabilności.
"Kluczem do naszego sukcesu było to, że RS3 chętniej skręca na wejściu w zakręt dzięki precyzyjnemu dostrojeniu - w tym wektorowaniu momentu obrotowego w hamulcach - co pozwala na wcześniejsze i lepsze ustawienie pojazdu do wyjścia z zakrętu już od wierzchołka. Rezultatem jest mniejszy kąt skrętu kierownicy od wierzchołka do wyjścia z zakrętu, co prowadzi do mniejszego tarcia i wcześniejszego przyspieszenia, pozwalając na przeniesienie większego pędu i prędkości na każdą kolejną prostą", wyjaśnił Stippler.
RS 3 nadal jest napędzane 2.5-litrowym, pięciocylindrowym silnikiem z turbodoładowaniem, który zostanie wycofany wraz z tą generacją. Moc 400 KM i moment obrotowy 500 Nm z pewnością pomagają osiągnąć dobry czas na torze, podobnie jak opony Pirelli Trofeo R oferowane od 2021 roku jako opcja dla RS 3. Warto dodać, że egzemplarz, którym ustanowiono czas na Nürburgingu był wyposażony w opcjonalne hamulce karbonowo-ceramiczne.
Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Odkrywamy, co przyniesie 51. edycja kultowego kalendarza Pirelli, zwanego „The Cal”
Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
W mediach rządzą najdroższe warianty 911, tymczasem zwykła Carrera także ma mnóstwo do zaoferowania.
Na zakończenie długiej i barwnej ery niezależności Alpina wypuszcza topowe B8 GT o mocy 634 KM.
Jakość jazdy na równi z coupe i szybko składany dach - tym ma się wyróżniać nowy Vantage Roadster.
Po wielu latach TAG Heuer powraca jako oficjalny partner cyklu Formuły 1.
Impreza 22B udowadnia swą wartość w cywilu nawet jeśli nie jest prawdziwym modelem homologacyjnym.
Wersja Spirit Racing 12R to roadster Mazdy doprowadzony do skrajności. Spoiler: tylko na Japonię.
Subaru WRX STI w wersji S210 próbuje podtrzymać ducha dawnej Imprezy, ale jest w nim jeden haczyk.
Specjalna wersja DK Edition jeszcze podkręca emocje jakie za kierownicą daje Hyundai Ioniq 5 N.
GR Yaris M z silnikiem pośrodku posłuży Toyocie do testów nowego silnika… a może to coś więcej?
Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Jest już dostępne poliftowe Porsche 992.2 Carrera S, czyli model pośredni w dolnej części gamy 911.
Generacja elektrycznych modeli 0 Series Hondy wystartuje w 2026 roku.