Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
W ramach przedpremierowych testów poliftowego Audi RS 3 Niemcy zabrali ten model na tor Nürburging.
Już tego lata poznamy odświeżonego hiper-hatchbacka od Audi - nowe RS 3. Tymczasem producent zabrał jeden z przedprodukcyjnych egzemplarzy testowych do Zielonego Piekła, aby wykręcić oficjalny czas przejazdu. Jak się okazało, samochód ten spisał się lepiej niż przyzwoicie i z wynikiem 7:33,123 przegonił o dwie sekundy aktualnie oferowane RS 3. Był też 6 sekund szybszy niż Renault Megane RS Trophy R i 11 sekund szybszy niż Honda Civic Type R FL5.
Autorem okrążenia nowego RS 3 na Ringu był Frank Stippler, legendarny kierowca wyścigowy i rozwojowy Audi. Poprawę osiągów na torze nowy model zapewnia dalszemu rozwojowi technologii podwozia opracowanej przez Audi Sport, w tym dyferencjału z funkcją rozdziału momentu obrotowego pomiędzy koła tylnej osi. Nie bez znaczenia są też poprawki systemu torque vectoring by braking, w którym każde koło może mieć inną dawkę momentu obrotowego, a także adaptacyjnego zawieszenia i oprogramowania systemów kontroli stabilności.
"Kluczem do naszego sukcesu było to, że RS3 chętniej skręca na wejściu w zakręt dzięki precyzyjnemu dostrojeniu - w tym wektorowaniu momentu obrotowego w hamulcach - co pozwala na wcześniejsze i lepsze ustawienie pojazdu do wyjścia z zakrętu już od wierzchołka. Rezultatem jest mniejszy kąt skrętu kierownicy od wierzchołka do wyjścia z zakrętu, co prowadzi do mniejszego tarcia i wcześniejszego przyspieszenia, pozwalając na przeniesienie większego pędu i prędkości na każdą kolejną prostą", wyjaśnił Stippler.
RS 3 nadal jest napędzane 2.5-litrowym, pięciocylindrowym silnikiem z turbodoładowaniem, który zostanie wycofany wraz z tą generacją. Moc 400 KM i moment obrotowy 500 Nm z pewnością pomagają osiągnąć dobry czas na torze, podobnie jak opony Pirelli Trofeo R oferowane od 2021 roku jako opcja dla RS 3. Warto dodać, że egzemplarz, którym ustanowiono czas na Nürburgingu był wyposażony w opcjonalne hamulce karbonowo-ceramiczne.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.