Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Automobili Pininfarina stworzyła elektryczną barchettę B95 Gotham z motywami Bruce’a Wayne’a.
16 sierpnia podczas wydarzenia The Quail w ramach Monterey Car Week (Kalifornia) Automobili Pininfarina zaprezentuje nowość na bazie swojego hipersamochodu B95. Za inspirację dla modelu o przydomku Gotham posłużyła kultowa seria filmów z Batmanem, a w przygotowaniu auta brało udział studio Warner Bros.
Unikalny kolor, wykończenie i detale samochodu zostały zainspirowane fikcyjnym alter-ego superbohatera DC Comics, Bruce'a Wayne'a. Oprócz projektu samego w sobie, Pininfarina prezentuje w tym samochodzie jak szerokie mogą być możliwości personalizacji ich samochodów w ramach programu “one of one”.
“Do tej współpracy doszło z inicjatywy Warner Brothers” - powiedział evo Paolo Dellachà, dyrektor generalny Automobili - “gdyż zwrócili się do nas w sprawie stworzenia serii luksusowych projektów inspirowanych Bruce'em Wayne'em: postacią, która interesuje się technologią, pięknem i luksusem. Początkowo chodziło o jeden samochód, potem było ich więcej".
W przyszłości pojawią się trzy kolejne samochody z motywem Batmana: Battista Gotham, Battista Dark Knight i B95 Dark Knight. B95 Gotham na wystawie w The Quail jest wyłącznie samochodem pokazowym, a pierwszy z czterech samochodów Gotham/Dark Knight w wersji dla klienta jest w trakcie budowy w bazie Automobili Pininfarina w Cambiano we Włoszech.
Wszystkie auta zostaną sprzedane prywatnym kolekcjonerom, którzy będą mieli możliwość doszlifowania specyfikacji według własnego uznania. Cechami wspólnymi tych czterech aut będą jednak motywy z Batmana, na przykład tryb jazdy “Bruce Wayne” dodany do menu auta obok standardowych trybów.
Bazująca na podzespołach Pininfariny Battista (która z kolei jest techniczną kuzynką Rimaca Nevera) B95 została po raz pierwszy pokazana podczas Monterey Car Week 2023. Jest to otwarta barchetta z elektrycznie sterowanymi owiewkami zamiast przedniej szyby, której napęd stanowią 4 silniki elektryczne o łącznej mocy 1900 KM. Nazwa B95 nawiązuje do 95. rocznicy istnienia Pininfariny (a samochody Batmana mają upamiętnić 85 lat kultowej postaci). Cena auta, którego odbiorcami są bogaci kolekcjonerzy, wynosi co najmniej 4,4 mln euro (20 mln zł).
Pininfarina B95 Gotham będzie częścią planowanej całkowitej serii produkcyjnej wynoszącej 10 sztuk. Wszystkie auta zostały już zarezerwowane, włączając drugie B95 z serii, wersję Dark Knight. "Próbowaliśmy sobie wyobrazić, że jednym z naszych klientów jest Bruce Wayne" - powiedział Dellachà w rozmowie z evo. "Możesz sobie wyobrazić, że było to dla nas bardzo inspirujące".
Unikalna specyfikacja opracowana z myślą o miliarderze-playboyu/filantropie/entuzjaście technologii/zamaskowanym bohaterze obejmuje błyszczący czarny lakier i felgi wykończone mieszanką błyszczącej i matowej czerni, pikowaną brązową skórzaną tapicerkę - oraz głos "Alfreda" dla nawigacji satelitarnej, nagrany przez aktora wcielającego się w rolę lokaja Bruce'a Wayne'a. Samochód jest oznaczony jako projekt "Wayne Enterprises".
Jeśli chodzi o Battistę, edycje Gotham i Dark Knight będą wliczone w 150 planowanych egzemplarzy tego modelu (są jeszcze wolne sloty; Dellachà mówi, że firma chce je sprzedać w ciągu następnych 12 miesięcy).
Nie wiadomo jeszcze czy którykolwiek z samochodów z serii Gotham/Dark Knight kiedykolwiek pojawi się w filmach o Batmanie, ale B95 Gotham został sfotografowany w studiu Lightbox w Los Angeles, gdzie nagrywano sceny trylogii Mrocznego Rycerza Christophera Nolana, w których pojazdy i gadżety Bruce'a Wayne'a są mu prezentowane przez postać Luciusa Foxa graną przez Morgana Freemana.
Podczas The Quail w Kalifornii Pininfarina pokaże jeszcze jeden samochód, którego szczegóły zostaną ujawnione w przyszłym tygodniu.
Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Odkrywamy, co przyniesie 51. edycja kultowego kalendarza Pirelli, zwanego „The Cal”
Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Nowa stylizacja zewnętrzna i poprawa jakości - to główne cele dużego liftingu Tesli Model Y.
Poprzednie GT350 było produktem licencyjnym. Nowy model to prawdziwe Shelby i ma V8 o mocy 821 KM.
Piąta generacja Quattroporte wniosła włoską limuzynę na poziom pozwalający rywalizować z najlepszymi.
Niedoceniany w swoim czasie, dziś Lexus LFA urósł do rangi ikony współczesnej motoryzacji.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. Zauważono pierwsze muły testowe tego auta.
W oponie Primacy 5 Michelin dąży do zwiększenia żywotności i zmniejszenia wpływu na środowisko.
Na 2025 rok producent symulatora jazdy Assetto Corsa zapowiada nową wersję popularnej serii.
W mediach rządzą najdroższe warianty 911, tymczasem zwykła Carrera także ma mnóstwo do zaoferowania.
Na zakończenie długiej i barwnej ery niezależności Alpina wypuszcza topowe B8 GT o mocy 634 KM.
Jakość jazdy na równi z coupe i szybko składany dach - tym ma się wyróżniać nowy Vantage Roadster.
Po wielu latach TAG Heuer powraca jako oficjalny partner cyklu Formuły 1.
Impreza 22B udowadnia swą wartość w cywilu nawet jeśli nie jest prawdziwym modelem homologacyjnym.