Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
GR Supra ma zwolenników i przeciwników, ale na krytykę odpowiada charyzmą i właściwościami jezdnymi.
Do wyboru dwie jednostki BMW - R4 i R6. Pod koniec 2022 roku do oferty wersji 3.0 dołączy skrzynia manualna. Toyota Supra debiutowała z sześciocylindrowym silnikiem 3.0 twin-scroll turbo, ale od tamtego momentu producent zdołał rozszerzyć gamę tego modelu o wariant czterocylindrowy. Wkrótce dołączy też opcjonalna, manualna przekładnia dla topowej wersji, bo do tej pory wszystkie Supry oferowane są tylko z automatem. Przy tworzeniu tego modelu Toyota nawiązała współpracę z BMW, więc Supra jest produkowana w Europie, a konkretnie w austriackiej fabryce Magna Steyr. W tej sytuacji nie może dziwić fakt, że obie jednostki napędowe dostarcza BMW.
Czterocylindrowy, rzędowy silnik to świetnie znane i popularne B48 - turbodoładowana jednostka spotykana w bardzo szerokim zakresie w modelach BMW, a nawet w paru Morganach. Moc nie jest zbyt imponująca - 258 KM przy 5000 obr./min. (ten sam silnik wyciąga 308 KM w niektórych modelach BMW). Bardziej imponuje moment obrotowy 400 Nm dostępny od 1550 do 4000 obr./min. Już z tych danych można wywnioskować, że ten silnik raczej nie jest z natury dostosowany do pracy w typowym samochodzie sportowym. Ma mnóstwo momentu obrotowego w pierwszej połowie zakresu, a potem krzywa momentu leci w dół, więc przeciąganie go do czerwonego pola przy 6500 obrotów to daremny trud.
Większy silnik 3.0 to także bardzo rozpowszechniona jednostka o kodzie B58. Występuje zarówno w małych modelach (seria 3 i Z4), jak i w dużych (seria 8), a także w Morganie Plus Six.
W Suprze większa jednostka osiąga 340 KM między 5000, a 6500 obr./min. i 500 Nm od 1600 do 4500 obr./min. Wersja na USA ma większą moc wynoszącą 388 KM, ale w Internecie z łatwością natkniecie się na informacje, że europejska Supra jest po prostu niedoszacowana i faktycznie ma trochę więcej mocy. W silniku zastosowano zmienne fazy rozrządu i zmienny czas otwarcia zaworów, bezpośredni wtrysk paliwa i turbosprężarkę typu twin-scroll.
Skrzynia automatyczna ma 8 przełożeń. Tak, to słynny ZF obecny w połowie nowych samochodów na rynku, a w Suprze obsługiwany przeprojektowanym drążkiem. Dopiero pod koniec 2022 roku Toyota wprowadzi na rynek manualną przekładnię 6-biegową (tylko do 3.0), która z kilku powodów jest interesującą opcją. Po pierwsze zwiększy to czynnik zaangażowania w jazdę, a po drugie nowa skrzynia stanowi kolejny istotny wkład Gazoo Racing w rozwój Supry. Toyota mimo współpracy z BMW nie zdecydowała się wziąć od nich byle jakiej skrzyni pasującej do tego silnika, zamiast tego opracowano ją od nowa. Manual od GR będzie skrzynią stworzoną z myślą o sportowych wrażeniach z jazdy, dedykowaną do Supry.
I chociaż Supra faktycznie powstała we współpracy z BMW i wiele jej komponentów pochodzi z Niemiec, to całym procesem rozwojowym tego projektu kierowali Japończycy, co tłumaczy krótki rozstaw osi i duży rozstaw kół zarówno w Suprze jak i w Z4. Tego typu układ jezdny stoi w sprzeczności z ewolucyjnym postępem BMW w ostatnich latach.
Według Toyoty obaj producenci inaczej podeszli do kwestii układu jezdnego, w którym wspólne są tylko podstawowe założenia - kolumny MacPherson z przodu, układ wielowahaczowy z tyłu i układ kierowniczy z elektrycznym wspomaganiem. Szczegółowe dostrajanie auta każdy producent wykonał na własną modłę. Supra wykorzystuje koła w rozmiarze 18 lub 19 cali z oponami 255/35 z przodu i 275/35 z tyłu. Opony to dostarczane przez Michelina Pilot Super Sport - model starszy, ale bardziej agresywny niż najnowsze Pilot Sport 5. Amortyzatory adaptacyjne można zamówić do obu wersji silnikowych, ale wraz z modernizacją pod koniec 2022 roku ich kalibracja także ulegnie zmianie.
Toyota GR Supra to dość mały samochód, ale współdzielenie tak wielu elementów z większymi BMW sprawia, że jej masa wcale nie jest taka niska. Czterocylindrowe modele ważą co najmniej 1395 kg, a sześciocylindrowe jeszcze 100 kg więcej. Zapowiadana wersja manualna będzie trochę lżejsza - Toyota podaje dokładnie 38,6 kg różnicy względem automatu. Wynika to nie tylko z konstrukcji skrzyni, ale także z licznych niewielkich zmian jakie szykowane są na końcówkę tego roku.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Wkrótce Ioniq 6 N dołączy do elektrycznej gamy sportowych Hyundaiów obok znakomitego Ioniq’a 5 N.
Skoda Elroq RS o mocy 340 KM to pierwszy elektryczny SUV o sportowym charakterze w swoim segmencie.
Lotus upraszcza nazewnictwo wewnątrz gamy Emeyi i Eletre oraz wprowadza nowe wersje wyposażenia.
Hyundai podzielił się zdjęciami małego, zwariowanego hot hatcha EV. Czy to duchowy następca i20 N?
Z pomocą AI Pirelli opracowało nową oponę z serii P Zero - bezpieczniejszą i bardziej wydajną.
Flagowy hipersamochód Aston Martin Valhalla przechodzi ostatnie szlify przed rozpoczęciem produkcji.
W świecie wyśrubowanych norm emisji Cosworth potrafi budować wolnossące V8 i V12. Jak oni to robią?
Nowy Vanquish Volante kończy gruntowne odświeżenie “tradycyjnej” gamy Aston Martina.
Porsche 911 Turbo przejdzie w tym roku duży lifting. Wniesie on dużo nowości, w tym napęd hybrydowy.
Nadjeżdża Alfa Romeo Stelvio drugiej generacji z napędem spalinowym, hybrydowym lub elektrycznym.
Nowa Multistrada V4 Pikes Peak, Multistrada V4 S oraz Multistrada V2 S ruszają po Polsce. Chcesz je przetestować?
Podczas czerwcowego Nürburgring 24H może dojść do głośnej premiery nowego Golfa GTI Clubsport S.