Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Audi A3 czwartej generacji znalazło się niebezpiecznie blisko utraty swojego statusu premium.
Kluczową cechą Audi A3 i pozostałych kompaktów grupy Volkswagena (Golf, Leon, Octavia) jest platforma modułowa MQB, która pozwala na stosowanie takich samych układów napędowych w bardzo wielu modelach kilku marek. To oznacza, że chociaż silniki wszędzie są takie same (a naprawdę są identyczne, wierzcie nam), to olbrzymie nakłady poniesione na ich opracowanie mają szansę się zwrócić, więc zazwyczaj są to bardzo dobre konstrukcje.
Od momentu debiutu gama silnikowa A3 zdążyła się powiększyć i obecnie na polskim rynku mamy 5 dostępnych wersji z napędem spalinowym i jedną hybrydę. Benzynowa część gamy opiera się na jednostkach TSI - 3-cylindrowym 1.0 o mocy 110 KM i 4-cylindrowym 1.5 “EVO” o mocy 150 KM. To najpopularniejsze opcje, ale dla bardziej wymagających klientów istnieje A3 40 TFSI z silnikiem 2.0 TSI 190 KM i napędem quattro. Na wybranych rynkach, na przykład w Wielkiej Brytanii, nie ma tego wariantu, ale jest turbodiesel o mocy 200 KM. W Polsce musimy się zadowolić jednostkami 2.0 TDI 116 lub 150 KM z napędem na jedną oś.
Obiektywnie rzecz biorąc jednostki z dopiskiem “EVO” są mocnym punktem samochodu - nie brakuje im momentu obrotowego przy niskich obrotach, ale też nie męczą przy wysokich. Oprócz tego są responsywne i mają znakomitą kulturę pracy. Nie można tego samego powiedzieć o małym 3-cylindrowym silniku, który nie pasuje do prestiżowego wizerunku Audi, szczególnie w kontrowersyjnym kompakcie. W każdym razie słabe, 1-litrowe A3 nie ma za grosz charakteru premium i mogłoby z powodzeniem służyć chyba tylko w wypożyczalni na Teneryfie.
Alternatywą dla wersji czysto benzynowych czy diesli może być hybryda o mocy 245 KM. Jest to dokładnie ten sam zestaw, co w Golfie GTE, Octavii iV RS oraz w Cuprze Leon PHEV. Czterocylindrowy, turbodoładowany silnik 1.4 TSI współpracuje tutaj z motorem elektrycznym zasilanym z akumulatorów o pojemności 13 kWh (10,4 kWh netto). Elektryczny zasięg na pełnym ładowaniu w każdym z wymienionych aut wynosi mniej więcej tyle samo. Audi podaje, że jest to 59 km według normy WLTP.
Dla A3 przewidziano tylko dwie skrzynie biegów. Pierwsza z nich to 6-biegowy, klasyczny manual, a druga - dwusprzęgłowy S-tronic z siedmioma przełożeniami. S-tronic zmienia biegi gładko i ma bardzo dobrze działające łopatki przy kierownicy. Nic niezwykłego, bo potrafi się wahać przy niskich prędkościach podobnie jak wiele innych dwusprzęgłowych automatów. Nie przypomina jednak niektórych mniej udanych skrzyń DSG Volkswagena, które przedkładają żywotność sprzęgła nad szybkość reakcji.
Skrzynia ręczna to zupełnie inny przypadek, bo mimo oczywistego podobieństwa do analogicznych rozwiązań w Leonie i Golfie, tutaj działa ona wyraźnie mniej precyzyjnie. Być może coś było nie tak z egzemplarzem testowym, a może Audi trochę zaniedbało ten element ze względu na większą popularność automatów? Nie wiemy, ale A3 z 6-biegowym manualem wydaje się mniej dopracowane niż jego tańsi krewni. Zastanawiające jest też małe wykorzystanie napędu quattro w przekroju całej gamy, bo mają je tylko niszowe, najmocniejsze wersje benzynowe.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Lotus upraszcza nazewnictwo wewnątrz gamy Emeyi i Eletre oraz wprowadza nowe wersje wyposażenia.
Hyundai podzielił się zdjęciami małego, zwariowanego hot hatcha EV. Czy to duchowy następca i20 N?
Z pomocą AI Pirelli opracowało nową oponę z serii P Zero - bezpieczniejszą i bardziej wydajną.
Flagowy hipersamochód Aston Martin Valhalla przechodzi ostatnie szlify przed rozpoczęciem produkcji.
W świecie wyśrubowanych norm emisji Cosworth potrafi budować wolnossące V8 i V12. Jak oni to robią?
Nowy Vanquish Volante kończy gruntowne odświeżenie “tradycyjnej” gamy Aston Martina.
Porsche 911 Turbo przejdzie w tym roku duży lifting. Wniesie on dużo nowości, w tym napęd hybrydowy.
Nadjeżdża Alfa Romeo Stelvio drugiej generacji z napędem spalinowym, hybrydowym lub elektrycznym.
Nowa Multistrada V4 Pikes Peak, Multistrada V4 S oraz Multistrada V2 S ruszają po Polsce. Chcesz je przetestować?
Podczas czerwcowego Nürburgring 24H może dojść do głośnej premiery nowego Golfa GTI Clubsport S.
Do oferty nowego Bugatti dołączył pakiet Équipe Pur Sang inspirowany wyścigowym dziedzictwem marki.
W ciągu następnych 10 lat Bentley ma w planach całą plejadę nowych modeli z silnikami spalinowymi.