Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Czy Tesla Model 3 może być udanym substytutem typowego auta klasy premium? Wiele na to wskazuje, ale są pewne kompromisy.
Miarą dla wydajności samochodów elektrycznych często jest liczba bezwzględna, czyli zasięg deklarowany przez producenta. Można to jednak zmierzyć analogicznie jak w przypadku samochodów spalinowych, bo różne elektryki zużywają różne ilości energii na 100 km. Problem jest taki, że zużycie energii samochodu elektrycznego znacznie bardziej zależy od warunków (np. pogoda silnie wpływa na samochody elektryczne), ale powiedzmy, że da się jakoś ustandaryzować te wartości, a wyrażamy je w kilowatogodzinach na 100 km (kWh/ 100 km). Najbardziej oszczędna jest podstawowa odmiana Tesli Model 3, bo zużywa około 15,7 kWh/100 km, podczas gdy obie mocniejsze wersje mogą osiągnąć 18,2 kWh/100 km. Dla porównania BMW i3 oraz i3S zużywają trochę więcej, bo 18,6 kWh/100 km, ale oba te modele mają napęd tylko na tył i jeden silnik.
Bardziej wyraźna jest różnica między Teslą, a mniejszymi modelami na rynku, takimi jak Nissan Leaf (20,2 kWh/100 km) czy Kia e-Niro (18,8 kWh/100km). Najbardziej szokuje czysta nieefektywność dużych, europejskich SUV-ów takich jak Jaguar I-Pace (27,7 kWh/100 km) albo Audi e-tron (28,4 kWh/100km). Ponad 3-tonowa Tesla Model X Performance zużywa 24,7 kWh/100 km, to tak dla porównania. Ładowanie Tesli Model 3 to także całkiem niedrogie rzeczy w porównaniu do większych Tesli, bo można korzystać z sieci Superchargerów dedykowanych tylko dla Tesli, a ładowanie w domu zależy od całej masy różnych czynników, więc koszty mogą być skrajnie różne.
Wciąż koszty utrzymania takiego auta powinny być dosyć niskie, szczególnie w przeliczeniu na moc i osiągi, tak samo jak koszty serwisu są niskie ze względu na brak szczególnie dużej liczby ruchomych części w napędzie Tesli. Gdyby tak rozłożyć na części silnik V8 od AMG, to w prosty sposób można zauważyć jak genialnie proste są przy nim silniki elektryczne - to działa na korzyść tesli w dłuższej perspektywie, bez względu na jej dzisiejszą jakość wykonania.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Długo wyczekiwany system Apple CarPlay Ultra debiutuje na pokładzie wszystkich modeli Aston Martina.
BMW planuje wyprodukować 50 egzemplarzy efektownego roadstera Skytop bazującego na M8.
Tajemniczy prototyp Porsche 911 wyróżnia się znacznie poszerzonym tyłem i agresywną aerodynamiką.
Zaprezentowany pierwszy raz w 2019 roku butikowy hipersamochód De Tomaso P72 doczeka się produkcji.
Na drogach pojawiły się nowe, mniej zamaskowane i bardziej agresywne, prototypy Genesis GV60 Magma.
Elektryczna Skoda Enyaq RS w ramach liftingu otrzymała odświeżający design i wzrost wydajności.
Jak zapewnia Chevrolet, wnętrze nowej Corvette C8 zyskało głównie na ergonomii i technologii.
Nowa odsłona popularnej gry wyścigowej z 2014 roku właśnie zyskała pierwszą aktualizację.
Land Rover jako oficjalny partner Dakaru 2026 nie mógł pominąć okazji do posłania w bój Defendera.
Mija prawie połowa roku, a nadal niewiele wiemy o testowanym elektrycznym Porsche Cayman/Boxster.
Nowe AMG GT wygląda dobrze, ale jego długoterminowa wartość będzie zależała od sukcesu filmu “F1”.
Nowy Singer oprócz wyjątkowej jakości zawiera odrobinę wyścigowego know-how Red Bulla i Coswortha.