Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Do czasu debiutu 900-konnego RS6 flagowcem nowej linii elektrycznego A6 będzie 551-konne S6.
Audi rozkręca swoją ofensywę modelową, czego przykładem jest nowa limuzyna A6 w wersji Sportback lub Avant, a ponieważ jest to samochód o oznaczeniu parzystym, będzie on wyłącznie elektryczny. Na początek producent proponuje dwie wersje: tylnonapędowe A6 lub czteronapędowe S6 z dwoma silnikami. W planach marki jest mocniejsze RS6, ale ten wariant zadebiutuje jako ostatni z gamy.
Nowe A6/S6 jest zbudowane wokół platformy PPE, tej samej co w niedawno pokazanym SUV-ie Q6 e-tron. Stąd dość niezgrabne, optycznie ciężkie proporcje nadwozia A6, które również ma standardowo instalację 800V, szybkie ładowanie z mocą do 270 kW i podobne akumulatory oraz silniki.
Topowe S6, podobnie jak inne modele z rodziny A6, jest wyposażone w wydajne ogniwo litowo-jonowe z dodatkiem kobaltu i manganu o łącznej pojemności 94.9 kWh. Poprawiony skład chemiczny zwiększył gęstość ogniw o 30% w porównaniu do e-tron GT i Q8 e-tron, co przekłada się na zasięg.
W nowym Audi S6 w trybie Normal moc wynosi 504 KM, ale po włączeniu launch control auto generuje maksymalnie 551 KM. Zastosowano tu silniki z magnesami trwałymi, w tym tylny wyposażony w oprogramowanie torque vectoring. Na tylną oś wedruje 580 Nm momentu obrotowego, a na przednią 275 Nm. W tylnonapędowym A6 przedniego silnika nie ma, a ten tylny generuje 565 Nm. W odpowiednim trybie nowe S6 przyspiesza do 100 km/h w 3,9 s, a jego prędkość maksymalna to 240 km/h.
Podstawowe A6 mają moc 367 KM i potrafią przyspieszyć do 100 km/h w 5,4 s, a kończą przyspieszanie na 210 km/h. RS6 pojawi się ze sporym opóźnieniem, ale będzie dostępny jako Sportback lub Avant. Moc będzie zdecydowanie wyższa niż w obecnej generacji RS6 z silnikiem V8 - może to być nawet poziom 900 KM jak w odświeżonym e-tron GT Performance.
Masa? Całe mnóstwo, bo nowe A6 startuje od 2175 kg (Sportback), a kombi Avant jest o 10 kg cięższe. Wyposażone w dwa silniki modele S6 ważą odpowiednio 2325 i 2335 kg.
Audi stworzyło dla nowego A6 kilka linii stylistycznych. Oprócz podstawowej jest Sport, S-line i Edition 1. Niedługo oferta zostanie uzupełniona o model z silnikiem 285 KM i mniejszą baterią 83 kWh oferujący zasięg 610 km.
Modele A6 w standardzie mają zawieszenie ze stalowymi sprężynami i adaptacyjnymi amortyzatorami. Droższe S6 ma na pokładzie bardziej zaawansowane aktywne zawieszenie pneumatyczne, którego sterownik zmienia prześwit podczas jazdy w zależności od prędkości i preferencji kierowcy. Bazowy model wyjeżdża z fabryki na kołach w rozmiarze 19 cali, S6 ma 20 cali, a z listy opcji można wybrać felgi 21-calowe.
Cechą wyróżniającą Audi A6 na tle konkurencji ma być zasięg zbliżony do tradycyjnych limuzyn z dieslem. W najbardziej optymalnych warunkach parametr ten ma wynosić 750 km dla wersji z jednym silnikiem, co jest zasługą bardzo opływowego nadwozia o współczynniku Cx równym 0,21. Żebyście nie musieli szukać w Google, stare Audi 100 z 1982 roku miało ten współczynnik na poziomie 0,30.
Audi, podobnie jak BMW, postanowiło nie tworzyć odrębnego języka stylistycznego dla modeli EV i zachować zbliżony wygląd do ich spalinowych odpowiedników. Tym samym nie powielono błędu Mercedesa i jego linii EQ. W kabinie nie zabrakło ogromnego ekranu do rozpraszania kierowcy, a jako opcję można dodać ekran po prawej stronie - pasażer będzie mógł z niego korzystać gdy tylko odklei wzrok od własnego smartfona. Nie zabrakło całej palety ekologicznie zrównoważonych tkanin i tworzyw sztucznych.
Nowe Audi A6 e-tron Sportback i Avant będzie można zamawiać od września. Ceny w Niemczech wyglądają następująco: A6 Sportback od 75 600 euro, A6 Avant od 77 250 euro. S6 zaczyna się od 99 500 euro za Sportbacka i 101 150 euro za Avanta. Pozostałe modele pojawią się w późniejszym terminie.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.
Większa moc i poprawione ustawienia wersji Final Edition mogą w końcu uwolnić pełny potencjał Supry.
Gama Lamborghini Temerario wkrótce rozrośnie się o kolejne warianty, także z RWD i większą mocą.
Niedawno pokazany supersamochód Alfy Romeo osiągnął 333 km/h podczas testów dynamicznych w Nardò.
G63 nie jest lepsze niż DBX707 czy RR Sport SV, za to ma więcej fejmu niż dwaj rywale razem wzięci.
W 2026 roku Land Rover zostanie oficjalnym partnerem i uczestnikiem rajdu Dakar.
911 GT3 RS od Manthey Racing ma świetne osiągi, brakuje tylko oficjalnego czasu na Nürburgringu.
Lamborghini nie będzie kontynuować przygody z WEC w sezonie 2025. Zadecydowała zmiana regulaminu.