Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Andreas Preuninger wyjaśnia dlaczego był przeciwny hybrydyzacji Porsche 911 GT3.
Szef ds. produktów GT w Porsche, Andreas Preuninger, ujawnił podczas krótkiej prezentacji nowego 911 GT3 992.2 , że największym wyzwaniem związanym z tym autem było zachowanie wolnossącego 4-litrowego boksera kręcącego się do 9000 obr./min. i mocy ponad 500 KM. Wynika to z faktu, że nawet od czasu wprowadzenia 992.1 w 2021 r. przepisy dotyczące emisji zostały zaostrzone, a niektóre limity cząstek stałych spadły nawet o połowę.
Na początku Preuninger i jego zespół obawiali się, że nie będzie to możliwe, więc choć ostatecznie się udało, nasuwa się pytanie czy na wczesnym etapie rozważano inne rozwiązania? Czy w innych okolicznościach bylibyśmy świadkami debiutu pierwszego turbodoładowanego lub hybrydowego Porsche 911 GT3? Technologia została przecież przetestowana zarówno w samochodzie wyścigowym 997 GT3 R Hybrid, jak i w prototypie 997 GT3, który obecnie znajduje się pod opieką Muzeum Porsche.
Wszystkie Lamborghini wkrótce będą hybrydami, nowe BMW M5 jest plug-inem, a kolejne benzynowe M3 ma dostać moduł mild hybrid, nie wspominając o aktualnym Porsche 911 GTS T-Hybrid, które już teraz jest w sprzedaży. Trudno się nie domyślać, że jeśli jeszcze nie dziś, to jutro elektryfikacja dotknie również 911 GT3. Zadaliśmy więc Preuningerowi pytanie czy był taki moment, gdy w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji, elektryfikacja była na poważnie rozważana także dla GT3.
„Myśleliśmy o tym... ale byliśmy bardzo ostrożni w kwestii zmian” - powiedział Preuninger, marszcząc brwi i drapiąc się po brodzie. „Wymagałoby to zastosowania o 20 kg cięższej skrzyni PDK, której używamy w standardowych Carrerach, a wtedy nie moglibyśmy użyć naszej sekwencyjnej ręcznej zmiany biegów. Auto miałoby tendencję do pełzania, przez co nie byłoby tak “łobuzerskie” ze startu zatrzymanego. Byłoby szybsze, oczywiście, ale bez względu na to, jak lekkie by się nie wydawało, bez względu na to, jak płynnie działałoby z napędem elektrycznym i jak bardzo maskowałoby swoją masę, opony odczuwałyby dodatkowy ciężar. To czysta fizyka.
“Obecność e-motoru i baterii byłaby wstrząsem dla naszych klientów. Dotychczas 992 to zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej udane GT3 w historii i klienci wciąż chcą je mieć, więc nie chcieliśmy wprowadzać elektryfikacji ani turbosprężarek tylko po to, aby dodać trochę mocy. Wrażenia rodem z czystego samochodu wyścigowego są dla wszystkich kluczową i największą wartością. To samochód dla purystów.”
“Chcieliśmy zachować możliwie największą lekkość i zwinność, aby to nadal było prawdziwe GT3, bez turbo, najlepiej w ogóle bez doładowania. Bardzo zależało nam na tym, by nie dodawać zbyt wiele masy, pomimo obowiązujących przepisów. Chcieliśmy uzyskać możliwie najlżejszy samochód, jaki da się teraz wyprodukować. Być może po raz ostatni, ponieważ za dwa lata przepisy w Europie będą jeszcze bardziej restrykcyjne”.
Wiemy, że w pewnym stopniu hybrydyzacja potrafi wnieść coś pozytywnego do samochodów sportowych. Nawet takich jak GMA T.50 Gordona Murraya, duchowego następcy McLarena F1, w którym zdecydowano się na najmniejszy możliwy moduł elektryczny. 48-woltowa instalacja z małym silniczkiem pracuje przy V12 Coswortha jako starter i generator w miejsce tradycyjnego rozrusznika i alternatora. Między innymi dlatego napęd T.50 może być tak ekstremalny i wciąż spełniać założenia wymagane dla pojazdów z homologacją drogową. W modelu Artura McLaren poszedł o krok dalej, bo silnik elektryczny odpowiada również za jazdę do tyłu. Przez to skrzynia biegów ma o jedno przełożenie mniej, więc może być bardziej zwarta i lżejsza.
Niemniej jednak priorytetem konstruktorów nowego GT3 była lekkość, zwinność, możliwie duża interaktywność i mały stopień skomplikowania. Innymi słowy, zachowano GT3 takim jakim zawsze był, a jego liczne atrybuty (oraz znikoma konkurencja) przekładają się na coraz lepszą sprzedaż.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
To pierwszy raz, kiedy na okładce gości nie tylko samochód! O co chodzi w zestawieniu auta i motocykla?
Zapraszamy w okolice Gór Świętokrzyskich, jednego z najstarszych pasm górskich w Europie.
Singer i Alfaholics zbyt oklepane? Oto doładowany Jaguar XJS V12 o mocy 670 KM z manualną skrzynią.
Jaguar wchodzi w okres zmian, a ich nowa limuzyna EV dostanie nowy napęd, design i logo.
Final Five to ostatnia seria F22 i pożegnanie z silnikami Audi. W tle już czeka nowy hipersamochód.
Nadchodzące BMW serii 3 z rodziny Neue Klasse otrzyma napędy spalinowe, hybrydowe i elektryczne.
Roma, najmniejsze GT Ferrari, zostanie zastąpiona nowym modelem w 2025 roku. Prototypy już jeżdżą.
Podobnie jak Veyron i Chiron, ostatnie Bugatti z W16 żegna się niebagatelnym rekordem prędkości.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Taycan GTS jest lżejszy niż M5 i niemal tak samo mocny. Możesz go mieć także w wersji Sport Turismo.
CSR Twenty to limitowana wersja Seven stworzona do jazdy przede wszystkim po drogach publicznych.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Koncept Mazda Iconic SP z silnikiem Wankla przeobrazi się w niewielki sportowy samochód produkcyjny.
Pierwszy elektryczny Bentley pojawi się w 2026 roku, ale marka zamierza pozostać przy ICE do 2035.