Maro Engel raz jeszcze zasiadł za kierownicą hypercara AMG z silnikiem F1 i ustanowił czas 6:29,09.
Po latach zapowiedzi wreszcie jest - klasa G z napędem elektrycznym w swojej finalnej formie.
Po raz pierwszy w 45-letniej historii modelu, Mercedes klasy G będzie dostępny z napędem innym niż spalinowy. Wielokrotnie zapowiadana elektryczna klasa G najpierw została przedstawiona jako koncept EQG w 2021 roku, a teraz wchodzi do regularnej sprzedaży jako model G580. Cena tego auta wynosi co najmniej 142 621 euro (616 tys. zł).
Z tym konkretnym samochodem Mercedes nie bawi się w półśrodki. Oczekiwania są ogromne, dlatego elektryczna Gelenda przeszła wieloletni program rozwojowy eliminujący wszelkie niedociągnięcia. Za napęd odpowiada tu innowacyjny zestaw czterech silników gwarantujący zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o dystrybucję momentu obrotowego, a co za tym idzie, zdolności terenowe.
Każdy motor ma 147 KM (razem 588 KM), a moment obrotowy wynosi niedorzeczne 1164 Nm. Choć to nie AMG, elektryczny G580 jest o 3 KM i 315 Nm mocniejszy niż aktualnie oferowane G63. Ma za to sporo wyższą masę (3085 kg względem 2640 kg w “63”), więc w sprincie do 100 km/h przegrywa z V8 o 0,4 s z wynikiem 4,7 s. Prędkość maksymalną ograniczono do 180 km/h. Jeśli podczas jazdy będzie ci brakowało dźwięku prawdziwych ośmiu cylindrów, Mercedes przygotował podkład o nazwie “G-Roar” emitowany z głośników w kabinie…
Cztery silniki elektryczne nie tylko dają mocne przyspieszenie, ale też odpowiadają za “wirtualne blokady dyfrów” sterowane oprogramowaniem w miejsce mechanicznych rozwiązań z innych wersji. Inne sprytne pomysły to m.in. “G-turn” dzięki któremu auto zawraca niemal w miejscu na luźnych nawierzchniach, oraz “G-steering” zacieśniające promień skrętu. Każdy motor ma własną dwubiegową przekładnię, więc efektywnie jest coś w rodzaju reduktora, a głębokość brodzenia 850 mm jest wyższa niż w jakimkolwiek innym modelu G.
Wszystkie te ciekawostki technologiczne zasilane są z baterii o pojemności 116 kWh. Ogniwa zgrupowano w specjalnej odpornej na wygięcia ramie ochronnej, do której dołożono 57,6 kg osłon mających chronić ten wrażliwy podzespół przed uszkodzeniami wynikającymi z jazdy w terenie. Deklarowany zasięg wynosi do 473 km (WLTP), a moc ładowania 200 kW umożliwia uzupełnienie energii do pełna w 32 minuty. Dla porównania BMW iX M60 o podobnej mocy, ale znacznie lepszej aerodynamice, pokonuje do 560 km na jednym ładowaniu.
Design elektrycznej klasy G jest praktycznie identyczny jak we wszystkich innych typach tego auta. Jedyne zmiany to lekko podniesiona linia maski, aerodynamiczne nakładki na słupki A i krawędź dachu oraz coś, co Mercedes nazywa “kurtynami powietrznymi” w tylnych nadkolach. Z listy opcji można wybrać jeszcze czarne zaślepienie przedniego grilla z podświetlaną obwódką, które ma za zadanie polepszać opływ powietrza wokół auta. Standardowe koła mają 18 cali i aerodynamiczny wzór, a nałożono na nie opony o szerokości 265 mm.
W środku G580 bardzo przypomina każdą inną klasę G obecnej generacji. Jest najnowszy system MBUX z 12.3-calowym ekranem i inteligentny system kamer z funkcją “przezroczystej maski” pozwalający kierowcy widzieć podłoże “przez” samochód, co bardzo ułatwia jazdę w trudnych warunkach. Panel z ustawieniami do offroadu przeszedł całkowitą przemianę - dostępne jest tu więcej trybów i funkcji niż kiedykolwiek wcześniej.
Dokładny polski cennik nowego Mercedesa G580 jeszcze nie jest opublikowany, jednak producent podał już niemiecką cenę tego auta. Będzie ono kosztować wyjściowo 142 621 euro (616 tys. zł), a limitowany model Edition One wyceniono na 192 524 euro (831 tys. zł).
Silnik: 4x elektryczny, AWD
Moc: 588 KM
Moment obrotowy: 1164 Nm
0-100 km/h: 4,7 s
Prędkość: 180 km/h
Masa: 3085 kg
Stosunek moc/masa: 190 KM/tonę
Zasięg: 473 km
Cena: od 142 621 euro
Maro Engel raz jeszcze zasiadł za kierownicą hypercara AMG z silnikiem F1 i ustanowił czas 6:29,09.
Ducati Multistrada Pikes Peak V4 ocieka sportem, dzięki wprowadzonym innowacjom i nowemu zawieszeniu Öhlins.
Czytelnicy wybierają cel, my ruszamy w drogę – te proste zasady zmieniły się dla nas w wymarzoną przygodę.
Włoski hot hatch na bazie Fiata 500 miał długie i owocne życie, ale nadszedł czas pożegnania.
Maro Engel raz jeszcze zasiadł za kierownicą hypercara AMG z silnikiem F1 i ustanowił czas 6:29,09.
Nowoczesne coupe Caterhama z elektryczną technologią Yamahy zakończy proces rozwojowy w 2025 r.
Mulliner to wersja specjalna dla klientów, którym zwykły Continental GT wydaje się zbyt pospolity.
RS5 następnej generacji zastąpi jednocześnie modele RS4 Avant i RS5 Sportback.
McLaren zapowiada premierę nowego hipersamochodu W1 - duchowego następcy F1 i P1.
Nasilają się plotki o powrocie na rynek Nissana Silvia opartego o elektryczną architekturę Alpine.
Toyota testuje Corollę GR na Nürburgringu, co wywołało lawinę spekulacji o przyszłości tego modelu.
Firma CNC Motorsport podjęła się stworzenia nowych Fordów Sierra RS500 Cosworth wyścigowej grupy A.
Szybki coupe-crossover A390 będzie drugim modelem w elektrycznym portfolio marki Alpine.
Technologia sześciosuwowa Porsche to szansa na zwiększenie mocy silnika przy zmniejszeniu emisji.
Ducati Multistrada Pikes Peak V4 ocieka sportem, dzięki wprowadzonym innowacjom i nowemu zawieszeniu Öhlins.
Na potrzeby serii Australian Supercars Toyota zamontuje w Suprze jednostkę 5.0 V8 2UR-GSE Lexusa.