Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
A45 jest dowodem na to, że Mercedes-AMG znalazł receptę nie tylko na szybkiego hatchbacka, ale również prawdziwie angażującego.
Obecny Mercedes-AMG A45S nie mógł się bardziej różnić od swojego poprzednika. Oba te auta wyglądają podobnie na papierze - pięciodrzwiowe hatchbacki, turbodoładowane, czterocylindrowe silniki, napęd na wszystkie koła - ale A45S wygląda teraz jak samochód stworzony dla entuzjastów jazdy, a nie tylko narzędzie do szybkiego podróżowania z punktu A do B.
Mimo to, wciąż dobrze się do tego nadaje. Z ponad czterema setkami koni mechanicznych pod prawą stopą A45S jest najmocniejszym obecnie dostępnym hot-hatchbackiem. Ogromna szybkość jest tylko jedną składową repertuaru. AMG bazowało na solidnym postępie jaki zrobił model A35, a rezultat końcowy jest jednym z naszych ulubionych hothatchy na rynku.
A45S jest jednym z tych samochodów, które wykraczają poza swój segment. Nie ma co porównywać go z innymi hatchbackami ani cenowo (+260 tys. zł), ani osiągami. W pewnym sensie może nawet mieć więcej sensu jako CLA 45S, wtedy na siłę można go wcisnąć do segmentu superszybkich limuzyn.
Jeśli dostrzegamy jakąś wadę, ale naprawdę małą, to dotyczy ona wewnętrznej konkurencji. Co prawda A45S dostarcza bardziej kompletny i angażujący styl jazdy niż tańsze A35, ale różnica w cenie czyni z tańszego modelu całkiem niezłą okazję. Pamiętamy jednak, że to A45 zostało naszym Samochodem Roku 2019.
2-litrowy silnik AMG osiąga większą moc niż jakikolwiek inny tego typu silnik obecnie produkowany.
Silnik A45S to coś znacznie więcej niż jednostka A35 z wgranym innym programem ECU, praktycznie to zupełnie inny motor. Jest obrócony o 180 stopni względem tego w A35, a więc nadal poprzecznie ustawiony, ale turbina i wydech są z tyłu, a dolot z przodu, dla poprawy przepływu powietrza dolotowego i chłodzącego.
Turbosprężarka również jest inna, z łożyskami rolkowymi dla zmniejszenia tarcia i podzielonymi kanałami, aby oddzielić impulsy spalin dla szybszego, mniej zakłóconego przepływu. Dzięki wnioskom wyciągniętym z silników V8 AMG, turbosprężarka jest chłodzona olejem, wodą i powietrzem - to ostatnie przez specjalne kanały w pokrywie silnika. Zawór wastegate jest z kolei sterowany elektronicznie.
W samym silniku zastosowano dwustopniowy wtrysk paliwa, oddzielne pompy wody dla bloku i głowicy cylindrów, dwustopniowy intercooler oraz przegrodzoną miskę olejową, aby zapobiec skokom oleju przy dużych obciążeniach na zakrętach. Aha, i całość jest złożona jak prawdziwy silnik AMG - ręcznie zbudowany przez jednego człowieka w Affalterbach.
Co to wszystko robi dla kierowcy? Odpowiedź brzmi: 421 KM przy 6750 obr./min. i 500 Nm w zakresie 5000-5250 obr./min. Nie dajcie się zwieść wąskiemu zakresowi maksymalnego momentu, bo ten silnik jest potężny w przekroju całego zakresu obrotów. Tego właśnie oczekujemy od najmocniejszego 2-litrowca na świecie i jednocześnie najmocniejszego silnika w hothatchach. Widzieliśmy już podobne konstrukcje w samochodach, najbardziej jaskrawy przykład to Mitsubishi Lancer Evo, ale uwierzcie, że w A45S silnik nie wymaga czynności serwisowych takich jak wymiana oleju co 5000 km jak w Mitsu…
Moc jest przenoszona na wszystkie cztery koła, najpierw przez 8-biegowy, dwusprzęgłowy automat (w odróżnieniu od 7-biegowego DCT w A35), potem na tył przez sprzęgło wielopłytkowe na to koło, które akurat najmocniej jej potrzebuje. Cała ta technika ma swój koszt i nie do końca chodzi o cenę w salonie. Samochód waży 1560 kg, o 80 kg więcej niż prostsze A35.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Spyder RS to pożegnanie ze spalinowym Boxsterem w kompletnie bezkompromisowym stylu.
Przy dużych prędkościach łatwiej się obrócić za kierownicą Renault Megane R.S. niż w wielu tylnonapędowych autach.
Z którym z alkomatów dostępnych w Polsce warto „jechać”? Sprawdzamy w grupowym teście!
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Porsche wzięło 911 GT3 i stworzyło wyjątkowy wóz wymykający się wszelkim regulacjom - GT3 R Rennsport.
Ferrari wprowadza ekstremalną wersję SF90 Stradale XX o mocy 1030 KM, następcę pamiętnego FXX K.
Rodzina Cayenne po liftingu powiększyła się o nową, mocną hybrydę z 3-litrowym silnikiem V6.
Nowy Aston Martin Valhalla ma przełożyć technologię Formuły 1 na drogi publiczne.
BMW serii 5 ósmej generacji dostało zupełnie nowy wygląd, napędy i wnętrze inspirowane serią 7.
Elektryczna seria 4 po liftingu zadebiutuje w przyszłym roku z nowym wyglądem i multimediami.
Nowe Audi Q8 na rok 2024 wyróżnia się poprawionym designem i wydłużoną listą wyposażenia.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zdecydował o przełożeniu zakazu rejestracji nowych aut ICE o 5 lat.
Specjaliści z firmy Frontline stworzyli efektownego restomoda z mocnym V8 na bazie klasycznego MG B.
Nadchodzące Audi A6/S6 z napędem elektrycznym będzie oferowane także jako praktyczny Avant.
Z okazji 75-lecia marki Porsche, odbyła się premiera wyjątkowego albumu pt. „Kronika Porsche. Polskie historie”
Na Nürburgringu trwają testy najbardziej ekstremalnej wersji Taycana - otrzyma on nazwę Turbo GT.