Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niedawno zmodernizowane Porsche Macan wciąż jest mistrzem w swojej klasie i w przeciwieństwie do większości rywali jest naprawdę porywającym samochodem.
Bazowy silnik Porsche Macan to 2-litrowa jednostka taka sama jak przed liftingiem, ale z zauważalnym wzrostem mocy o 20 KM. Ludzie obeznani w realiach grupy VAG natychmiast zauważą, że to jednostka o oznaczeniu EA888, bardzo chętnie i szeroko stosowana w całym imperium VW. To dobry silnik, który stanowi przyzwoitą opcję jako podstawa w gamie Porsche. W tym akurat wydaniu wytwarza 265 KM przy 5000 obrotów i 400 Nm od 1800 obrotów, więc osiągi są zadowalające jak na samochód tej marki.
Sięgnijcie po Macana S i robi się znacznie bardziej ciekawie. Jego nowy silnik 2.9 V6 biturbo ma 380 KM i 520 Nm osiąganych już od 1850 obr./min. To wyraźny krok naprzód względem 2-litrowca w kwestiach osiągów, charakteru i reakcji na gaz. Motor V6 wydaje się znacznie bardziej odpowiedni do ciągnięcia ciężkiej budy Macana.
Na szczycie oferty w tym momencie mamy wersję GTS, bo Turbo zostało wycofane, aby uprościć gamę. Jest tu ten sam silnik co w S, czyli 2.9 V6, ale z mocą 440 KM i momentem obrotowym na poziomie 550 Nm w zakresie od 1900 do 5600 obrotów.
Silnik ten jest efektem współpracy na linii Porsche-Audi, więc można go też spotkać w obecnym RS4 i RS5. Tak samo jak w tamtych modelach, tutaj w Porsche mamy więc dwie turbiny single scroll umieszczone pomiędzy głowicami, bezpośredni wtrysk paliwa (to akurat działka Audi) i imponującą gospodarkę cieplną jeśli weźmiemy pod uwagę kompaktowe wymiary tej jednostki.
Wszystkie nowe Macany mają skrzynię dwusprzęgłową, siedmiobiegową PDK, która podobnie jak w Caymanie i Boxsterze, ma zbyt długie biegi. Sama skrzynia pracuje dobrze - jest szybka, pracuje gładko i bez wahania reaguje na uderzenie w łopatkę. Nadal PDK od Porsche to ścisła czołówka na rynku jeśli chodzi o dwusprzęgłówki.
Żaden z turbodoładowanych silników nie ma takiego charakteru jak jeden z sześciocylindrowych, wolnossących bokserów od Porsche (których liczebność w gamie maleje z każdym rokiem), ale trudno polemizować z ich osiągami. Szczególnie w tym modelu, bo Macan z 2.0 waży 1845 kg, a GTS już 1960 kg.
Ta stosunkowo wysoka masa jest skutkiem wykorzystania platformy MLB-Evo, która podobnie jak silnik powstała we współpracy z Audi. Taka podstawa nie pozwala na stworzenie gamy modeli szczególnie dobrych w prowadzeniu, tym większe wrażenie robi na nas zdolność Porsche do wyciśnięcia z Macana odrobiny finezji. Jednym z powodów są podwójne wahacze z przodu i z tyłu, a w GTS także system PASM (Porsche Active Suspension Management), który w GTS powinien być bez dopłat, ale aktualnie jest niedostępny ze względu na brak półprzewodników. Macan podstawowy ma w opcji (teoretycznie) wersję bez pneumatyki za 5162 PLN lub z pneumatyką za 11761 PLN, a Macan S tylko z pneumatyką za 7590 PLN. Opcją są też ceramiczne hamulce, ale w podstawie są w ogóle niedostępne, z silnikami V6 to koszt od 26 do 41 tys. zł.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
MGA Factory Edition od brytyjskiej firmy Frontline to klasyk o osiągach godnych supersamochodów.
JCR to specjaliści od tuningu Porsche, a ich najnowsza kreacja bazuje na wspaniałym 911 S/T.
Super-GT Aston Martina wkrótce doczeka się wzmocnionej i nastawionej na tor wersji specjalnej.
Gama Bentleya powiększa się o bazowe warianty Continentala GT i Flying Spura z napędem hybrydowym.
Mali producenci będą mogli sprzedawać w UK samochody spalinowe do 2030 roku, a hybrydy do 2035.
Karbonowe dodatki, bodykit i ponad 500 KM to pakiet jaki Abt proponuje do limitowanego Audi RS3 R.
Zenvo Aurora będzie pierwszym z wielu hipersamochodów korzystających z modułowego silnika V12.
McLaren i Forseven razem stworzą McLaren Group Holdings, a strategia firmy obierze nowy tor.
Wkrótce Ioniq 6 N dołączy do elektrycznej gamy sportowych Hyundaiów obok znakomitego Ioniq’a 5 N.
Skoda Elroq RS o mocy 340 KM to pierwszy elektryczny SUV o sportowym charakterze w swoim segmencie.
Lotus upraszcza nazewnictwo wewnątrz gamy Emeyi i Eletre oraz wprowadza nowe wersje wyposażenia.
Hyundai podzielił się zdjęciami małego, zwariowanego hot hatcha EV. Czy to duchowy następca i20 N?