Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
OCTA będzie najszybszym i najdzielniejszym w terenie Defenderem w historii.
Technologia McLarena w poczciwym Defenderze? Nie przyszłoby nam to do głowy, ale debiutujący niedługo Land Rover o oznaczeniu OCTA dokładnie taki będzie.
Defender OCTA, którego debiut wyznaczono na 3 lipca 2024, będzie najmocniejszym przedstawicielem tego modelu w całej jego historii. Za napęd będzie odpowiadał podwójnie doładowany silnik V8 z modułem miękkiej hybrydy. Parametry są jeszcze tajemnicą, ale możemy przypuszczać że moc będzie podobna jak w najmocniejszych Range Roverach. W tej chwili punktem odniesienia jest RR Sport SV z silnikiem BMW 4.4 twin turbo o mocy 630 KM (800 Nm) pod maską.
Jeśli rzeczywiście Defender OCTA będzie miał podobne liczby, jego przewaga nad zwykłym Defenderem V8 będzie wynosiła 110 KM i 175 Nm. Tam jednak pod maską pracuje starsza jednostka JLR V8 5.0 ze sprężarką mechaniczną.
Kierowcy najmocniejszego Defendera w historii dostaną od producenta oręż mający pomóc im w opanowaniu takiej mocy. Wersja OCTA będzie mieć standardowo system zawieszenia Land Rover 6D Dynamics debiutujący niedawno we wspomnianym RR Sport SV. Hydraulicznie połączone amortyzatory (podobne rozwiązanie do tego stosowanego w McLarenie 750S) mają za zadanie aktywnie i precyzyjnie redukować przechyły nadwozia w zakrętach, przez co nie są konieczne tradycyjne drążki stabilizujące.
System hydraulicznych łączników amortyzatorów daje korzyści zarówno w kategoriach komfortu jak i sportu, a w przypadku Defendera może pomóc poprawić jego zdolności terenowe. Według Land Rovera system 6D Dynamics pozwala na jeszcze większy skok zawieszenia każdego koła, więc Defender będzie w stanie znaleźć trakcję w jeszcze bardziej ekstremalnych sytuacjach.
Od strony wizualnej OCTA będzie rozpoznawalna po motywie diamentu na karoserii i w kabinie, a charakterystyczny panel na słupku "C" zyska tytanowe wykończenie. Sądząc po stopniu zaawansowania programu rozwojowego nowy Land Rover Defender powinien zadebiutować jeszcze w tym roku. Muły testowe widywano już w mroźnej Szwecji, gorącym Dubaju jak i na torze Nürburgring.
Początkowo wierzyliśmy, że topowy Defender będzie się nazywał SVR, ale ten przydomek na razie wyszedł z użytku. Tak się nazywa dział koncernu JLR odpowiedzialny za tworzenie wszelkich sportowych odmian swoich produktów, a najmocniejsze Land Rovery mają się od teraz nazywać OCTA. Tymczasem symbol SV będzie stosowany wyłącznie w Range Roverach.
Ile taki samochód może kosztować? Cóż, w tym momencie najdroższym Defenderem jest V8 Carpathian Edition z nadwoziem 110 za 823 tys. zł. OCTA będzie zauważalnie droższy, a punktem odniesienia może być technologicznie pokrewny Range Rover Sport SV za niemal 1 mln zł. Od razu zaznaczmy, że Defender OCTA będzie modelem limitowanym - w Wielkiej Brytanii w pierwszym roku przewidziano tylko 1070 sztuk. Nie wiadomo ile sztuk trafi do Polski, ale prawie na pewno trzeba będzie się zapisać w kolejce po swój egzemplarz.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Lamborghini nie będzie kontynuować przygody z WEC w sezonie 2025. Zadecydowała zmiana regulaminu.
Jaguar pracuje nad rywalem dla Porsche Taycan - mamy pierwsze zdjęcie konceptu tego auta.
Aston Martin wreszcie pokazał kosmiczne osiągi Valkyrie. Samochód ten pobił rekord toru Silverstone.
W 2025 roku Mercedes powraca do Le Mans z AMG GT dostosowanym do wymogów klasy LMGT3.
Singer i Alfaholics zbyt oklepane? Oto doładowany Jaguar XJS V12 o mocy 670 KM z manualną skrzynią.
Final Five to ostatnia seria F22 i pożegnanie z silnikami Audi. W tle już czeka nowy hipersamochód.
Nadchodzące BMW serii 3 z rodziny Neue Klasse otrzyma napędy spalinowe, hybrydowe i elektryczne.
Roma, najmniejsze GT Ferrari, zostanie zastąpiona nowym modelem w 2025 roku. Prototypy już jeżdżą.
Podobnie jak Veyron i Chiron, ostatnie Bugatti z W16 żegna się niebagatelnym rekordem prędkości.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Taycan GTS jest lżejszy niż M5 i niemal tak samo mocny. Możesz go mieć także w wersji Sport Turismo.
CSR Twenty to limitowana wersja Seven stworzona do jazdy przede wszystkim po drogach publicznych.