Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
McLaren F1 i jego wyścigowy odpowiednik o nazwie GTR to samochody, które zbudowały pozycję producenta z Woking wśród fanów motoryzacji na całym świecie. W 1995 roku słynny F1 GTR z numerem #59 zwyciężył w klasyfikacji generalnej wyścigu 24h Le Mans. Dziś, 30 lat później, mieszczący się w Petersfield zespół Lanzante, który wówczas doprowadził McLarena do tego zwycięstwa, tworzy własny hipersamochód upamiętniający tamto wydarzenie.
Projekt o roboczym numerze 95-59, co odnosi się do roku tego sukcesu oraz numeru startowego pamiętnego auta, jest najbardziej ambitną rzeczą jakiej podjęło się Lanzante, nawet przy całym swoim doświadczeniu zdobytym przy McLarenach przez wszystkie te lata. Ściśle limitowany model, którego wnętrze będzie trzymiejscowe jak w oryginalnym F1, ma zawierać znaczną ilość dedykowanej technologii i inżynierii, aby dostarczać nielicznym właścicielom emocje z najwyższej półki.
Lanzante potwierdza, że samochód będzie zbudowany na aktualnie stosowanej architekturze McLarena. Nie sprecyzowano której, ale trzymiejscowy układ wnętrza i sylwetka dziwnie podobna do Speedtaila są tu wymowną podpowiedzią. Projekt autorstwa Paula Howse’a zawiera też podobieństwa do limitowanego modelu Sabre z jego wydatnym tylnym skrzydłem. Deklarowany stosunek mocy do masy 700 KM na tonę także jest zbliżony do Speedtaila, ale czy pod maskę Lanzante trafi zelektryfikowany napęd, czy w pełni benzynowa jednostka premiująca niską masę, pozostaje w sferze domysłów.
Bardzo chętnie zobaczylibyśmy w tym aucie donośne V12 S70/2 z oryginalnego McLarena F1, ale najbardziej prawdopodobną opcją jest wykorzystanie 4-litrowego V8 twin turbo stworzonego dla nowoczesnych McLarenów przez Ricardo. Biorąc pod uwagę poprzednie projekty Lanzante do spółki z Cosworthem, możliwa jest jakaś mechaniczna ingerencja w napęd 95-59.
Osiągi w tym momencie nie są znane, ale 700 KM na tonę to parametr wyższy niż w McLarenie P1 (616 KM / tonę), więc z pewnością wóz będzie szybki. P1 ma przyspieszenie do 100 km/h w 2,8 s i rozpędza się do 350 km/h, a jego hybrydowy układ napędowy generuje 903 KM.
W przeszłości Lanzante upamiętniało 25-lecie swojego zwycięstwa w Le Mans wypuszczając pakiety LM25 Edition dla istniejących McLarenów. Były to przeróbki nawiązujące do kultowego F1 GTR z 1995 roku. Zmiany obejmowały zmniejszenie masy, zastosowanie anodowanych na złoto przełączników wewnętrznych, układ wydechowy pokryty złotą powłoką ceramiczną, oklejenie w stylu Le Mans na nadwoziu i wiele innych poprawek konstrukcyjnych w odniesieniu do F1 GTR. W nowym projekcie Lanzante na pewno wróci do niektórych pomysłów, albo jeszcze je rozwinie.
Brytyjczycy twierdzą, że priorytetem był aspekt inżynieryjny , ale pod uwagę wzięto też łatwość użytkowania auta, czego nie można powiedzieć o większości hipersamochodów na rynku. Z tego powodu projekt Lanzante pewnie będzie miał interwały serwisowe bardziej odpowiadające samochodom do regularnego użytku na drogach. Niewykluczona jest obecność większego niż przeciętny bagażnika i zbiornika paliwa zapewniającego sensowny zasięg na trasie.
Lanzante Project 95-59 ma zadebiutować w lipcu na Festiwalu Prędkości Goodwood 2025. Jak na razie firma ma za sobą tylko zamknięte pokazy dla potencjalnych klientów.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Najmniejszy czterodrzwiowy model Mercedesa debiutuje w swojej trzeciej generacji, na razie jako EV.
Przeznaczona na tor, ale z homologacją drogową, Dallara Stradale zyskała ważne poprawki na 2025 rok.
Porsche 911 zyska kolejne ekscytujące, pożądane wersje o dużym stopniu personalizacji.
Lexus wkracza na europejski rynek z nowym RZ wyposażonym w układ kierowniczy steer-by-wire.
Następna dekada Morgana zaczyna się tu i teraz, od premiery nowego flagowca o nazwie Supersport.
Za mniej więcej dwa lata poznamy elektryczne sportowe Alpine, rywala Porsche Caymana EV.
Oczekiwana elektryczna wersja Maserati MC20 najpewniej w ogóle nie trafi na rynek.
Prace nad elektrycznym sportowym SUV-em od Mercedesa-AMG idą pełną parą. Na celowniku Lotus Eletre.
Trzy lata po debiucie Lotus odświeża ofertę sportowego modelu Emira.
Rodzina modeli A6 ma być dla Audi nowym otwarciem w walce z BMW 5 i Mercedesem klasy E.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Nowe normy bezpieczeństwa EuroNCAP będą premiować modele z fizycznymi przyciskami zamiast ekranów.