Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Równie niedopracowany, co irytujący Golf R Mk8 pozostawia wiele do życzenia, a to spora strata dla całego segmentu
Silnik, skrzynia biegów i szczegóły techniczne - EA888 i DSG to mocne zestawienie wpływające na szalenie efektywny napęd.
Manualna skrzynia w R nie jest już dostępna, tak samo jak trzydrzwiowe nadwozie zniknęło całkowicie z gamy Golfa Mk8. Poprzednia „erka” mogła być także jako kombi, ale w nowym wydaniu wariant jest już tylko jeden. Napęd doskonale znamy, bo 2-litrowy turbobenzyniak EA888 wkracza już w czwartą generację. Emituje mniej zanieczyszczeń i ma odrobinę więcej mocy, aż 320 KM i 420 Nm maksymalnego momentu obrotowego.
Dwusprzęgłowa skrzynia DSG ma 7 przełożeń, a jej niemal natychmiastowe zmiany biegów korespondują z ogromnym zapasem mocy. Nie przeszkadza w tym nawet fakt, że turbosprężarki i skrzynia zbierają się do pracy trochę wolniej niż kiedyś, ale można to zrzucić na karb filtrów cząstek stałych. Są one instalowane we wszystkich wersjach silnikowych Golfa Mk8.
Tak jak w nowym GTI, w szczególności w wersji Clubsport, w R znajdziemy garść niewielkich modyfikacji sprawdzonego zestawu zawieszenia z kolumnami MacPhersona z przodu i wielowahaczowym zestawem z tyłu. Chodzi o wzmocnione łożyska i tuleje oraz nieco twardsze sprężyny niż w starszym Golfie R.
W standardzie ta wersja ma amortyzatory pasywne, ale adaptacyjny zestaw to naszym zdaniem obowiązkowa rzecz do zaznaczenia w formularzu zamówienia. Ciekawą rzeczą jest pakiet R-Performance podnoszący limiter prędkości i dodający felgi Estoril w rozmiarze 19 cali. Tytanowy wydech od Akrapovicia to kolejna nietypowa opcja.
Standardowym rozmiarem kół jest 18 cali, ale jest nowy, istotny element w przeniesieniu napędu, który na te koła przekazuje moc. Chodzi o tylny dyferencjał z systemem wektorowania momentu obrotowego, dzięki któremu do 100% momentu może trafić na zewnętrzne, tylne koło w zakręcie.
Kierowca ma do dyspozycji tryby Comfort, Sport, Race i Individual dostępne z poziomu przycisku na konsoli lub na kierownicy. Po wybraniu opcji R-Performance ten zbiór jest bogatszy o dwa kolejne tryby - Special, czyli wszystko jest ustawione pod północną pętlę Nurburgringu, oraz Drift, chyba nie trzeba tłumaczyć. W każdej wersji R ma większe tarcze hamulcowe niż poprzednik, a obsługują je lżejsze zaciski.
Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Odkrywamy, co przyniesie 51. edycja kultowego kalendarza Pirelli, zwanego „The Cal”
Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Po wielu latach TAG Heuer powraca jako oficjalny partner cyklu Formuły 1.
Impreza 22B udowadnia swą wartość w cywilu nawet jeśli nie jest prawdziwym modelem homologacyjnym.
Wersja Spirit Racing 12R to roadster Mazdy doprowadzony do skrajności. Spoiler: tylko na Japonię.
Subaru WRX STI w wersji S210 próbuje podtrzymać ducha dawnej Imprezy, ale jest w nim jeden haczyk.
Specjalna wersja DK Edition jeszcze podkręca emocje jakie za kierownicą daje Hyundai Ioniq 5 N.
GR Yaris M z silnikiem pośrodku posłuży Toyocie do testów nowego silnika… a może to coś więcej?
Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Jest już dostępne poliftowe Porsche 992.2 Carrera S, czyli model pośredni w dolnej części gamy 911.
Generacja elektrycznych modeli 0 Series Hondy wystartuje w 2026 roku.
Mercedes E55 AMG W211 to mocny sedan z niezawodnym silnikiem, który nie kosztuje walizki pieniędzy.
Mamy nowego lidera wśród najmocniejszych seryjnych V8 z USA - nowa Corvette ZR1 generuje 1079 KM.
Fabrykę Touring Superleggera opuścił pierwszy egzemplarz limitowanej Alfy Romeo 33 Stradale.