Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Odświeżone Alpine A110 nie przestaje błyszczeć w swoim własnym, francuskim stylu.
Czterocylindrowe serce bardzo chętnie wkręca się na obroty, a przy okazji liftingu poprawiła się ostrość reakcji skrzyni biegów. Alpine A110 jest napędzane 1.8-litrowym, czterocylindrowym silnikiem rzędowym z jedną turbosprężarką i wtryskiem bezpośrednim. To ta sama jednostka, którą Renault montuje do Megane RS, ale to nie świadczy o nim źle. W przypadku Alpine moc wynosi 252 KM w podstawowej wersji i 300 KM w S oraz GT. Moment obrotowy jest dość niski z uwagi na wytrzymałość skrzyni biegów - 320 Nm w A110 i 340 Nm w pozostałych wersjach.
Te dane nie wyglądają zbyt imponująco, ale trzeba brać poprawkę, że samochód bardzo mało waży. Wszystkie Alpine to niewielkie, ale bardzo szybkie maszyny, które potrafią pokazać na swoich wirtualnych zegarach naprawdę imponujące liczby.
Skromne pochodzenie nie zmienia faktu, że silnik w Alpine ma więcej charyzmy i lepiej reaguje na polecenia kierowcy niż czterocylindrowy bokser w Porsche Cayman. Ta żywiołowa jednostka bezzwłocznie zabiera się do pracy przy każdym ruchu prawego pedału, a dźwięki dochodzące z wydechu tylko podsycają apetyt kierowcy. Włączenie odpowiedniego trybu (są Normal, Sport i Track) jeszcze dodaje ścieżce dźwiękowej pożądanej głębi, a wydech zaczyna strzelać i charczeć przy schodzeniu z obrotów. Ogólne wrażenia dźwiękowe Alpine są pochodną wymieszania pomruków z wydechu z charakterystycznymi odgłosami z układu dolotowego.
Siedmiobiegowa skrzynia także jest chętna do współpracy, potrafi wykonać porządne kopnięcie w plecy podczas zmiany w górę, ale i tak nie dobija do poziomu charyzmy silnika. Nie ma w niej niczego szczególnie irytującego (zmienia biegi szybko i dość płynnie), ale sam charakter dwusprzęgłówki to nie jest dość wyrazista perspektywa do samochodu sportowego. Szybkie starty od zera są uzyskiwane poprzez poślizg sprzęgła i podobne odczucia występują przy szybkich zmianach biegów, co daje wrażenie, że osiągi są w jakimś stopniu ograniczone. Mimo to, przy zmianach biegów w dół pojawia się przyjemne podbicie obrotów, a skrzynia pozostawiona w trybie Auto nie przysparza problemów. W trybie Sport auto reaguje wystarczająco szybko, zachęcając do jego włączania przy każdej jeździe.
Podstawą konstrukcji Alpine jest lekka, aluminiowa struktura, na którą nałożono aluminiowe panele nadwozia, a to wszystko przekłada się na masę własną auta bez dodatków wynoszącą 1103 kg. Etos lekkości i prostoty zdefiniował niektóre elementy A110. Wahacze z przodu i z tyłu są asymetryczne, zastosowano tu zwyczajne sprężyny śrubowe i pasywne amortyzatory. Konstruktorzy Alpine chcieli uniknąć niepotrzebnych komplikacji, dlatego wszelkie układy adaptacyjne były wykluczone.
Alpine podaje, że rozkład masy wynosi 44% na przód i 56% na tył. Walka o lekkość dotknęła nawet tylne zaciski hamulcowe, które mają zintegrowany hamulec ręczny. W opcji dla podstawowego A110 można dokupić lepszy układ hamulcowy firmowany przez Brembo, a pozostałe wersje mają go w standardzie.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Mali producenci będą mogli sprzedawać w UK samochody spalinowe do 2030 roku, a hybrydy do 2035.
Karbonowe dodatki, bodykit i ponad 500 KM to pakiet jaki Abt proponuje do limitowanego Audi RS3 R.
Zenvo Aurora będzie pierwszym z wielu hipersamochodów korzystających z modułowego silnika V12.
McLaren i Forseven razem stworzą McLaren Group Holdings, a strategia firmy obierze nowy tor.
Wkrótce Ioniq 6 N dołączy do elektrycznej gamy sportowych Hyundaiów obok znakomitego Ioniq’a 5 N.
Skoda Elroq RS o mocy 340 KM to pierwszy elektryczny SUV o sportowym charakterze w swoim segmencie.
Lotus upraszcza nazewnictwo wewnątrz gamy Emeyi i Eletre oraz wprowadza nowe wersje wyposażenia.
Hyundai podzielił się zdjęciami małego, zwariowanego hot hatcha EV. Czy to duchowy następca i20 N?
Z pomocą AI Pirelli opracowało nową oponę z serii P Zero - bezpieczniejszą i bardziej wydajną.
Flagowy hipersamochód Aston Martin Valhalla przechodzi ostatnie szlify przed rozpoczęciem produkcji.
W świecie wyśrubowanych norm emisji Cosworth potrafi budować wolnossące V8 i V12. Jak oni to robią?
Nowy Vanquish Volante kończy gruntowne odświeżenie “tradycyjnej” gamy Aston Martina.