Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Range Rover definiuje luksusowego SUV-a dokładnie tak, jak robili to jego przodkowie. Pomimo silnej konkurencji jazda nim to nadal niezwykłe przeżycie.
Range Rover L405 jest dostępny z czterema różnymi silnikami, ale łącznie ma sześć różnych poziomów mocy, a konkretne silniki łączą się nieraz tylko z wybranymi poziomami i wersjami wyposażenia. Cennik zaczyna się od nowych, sześciocylindrowych turbodiesli Ingenium, które mają 300 lub 350 KM i zastąpiły jednocześnie turbodiesle V6 i V8 z poprzednich Range Roverów.
Silniki Ingenium trafiły także do innych samochodów grupy JLR i są wspierane przez układ MHEV (miękka hybryda), który rozszerza możliwości funkcji start-stop oraz dokłada kilka niutonometrów podczas jazdy z niskimi prędkościami. Po wprowadzeniu nowych turbodiesli znacznie zmniejszyła się różnica między słabszym, a mocniejszym wariantem. 300-konna wersja jest 25 KM i 25 Nm mocniejsza niż wcześniejsze V6, ale mocniejszy wariant ma aż 40 Nm mniej niż jednostka V8, którą zastępuje.
W zeszłym roku dołączył też inny silnik z rodziny Ingenium - benzynowy 3.0 o mocy 400 KM, który stanowi podstawę oferty dla USA i innych rynków, gdzie turbodiesel nie jest najpopularniejszym wyborem.
Zdecydowanie najbardziej “eko” jest hybrydowy Range Rover P400e kryjący dwa silniki, Pierwszy to benzynowy, 4-cylindrowy o pojemności 2 litrów z turbodoładowaniem, a drugi to silnik elektryczny umieszczony między spalinowym, a skrzynią biegów. Łącznie taki napęd oferuje 404 KM i imponujące 640 Nm. Szczególnie moment obrotowy jest ważny, a pochodzi w dużej mierze właśnie od silnika elektrycznego. Jest to hybryda plug-in, więc może jeździć wyłącznie na prądzie i można ładować niewielkie akumulatory z gniazdka.
Po przeciwnej stronie spektrum plasuje się 5-litrowe, doładowane sprężarką mechaniczną V8, które jest w ciągłym użyciu w całej gamie JLR od 2009 r. Pomimo zaawansowanego wieku tej konstrukcji i jej nikłej oszczędności jest wciąż popularnym wyborem w takim aucie jak Range Rover. Jest dostępny w dwóch wariantach - 525 lub 565 KM, ale ten drugi zarezerwowano dla wersji specjalnych SVAutobiography.
Wszystkie silniki współpracują z 8-biegowymi przekładniami automatycznymi ZF, a moc przekazywana jest na wszystkie koła przez dodatkową skrzynię mającą dwa ustawienia - standardowe i reduktor. Pneumatyczne, adaptacyjne zawieszenie z regulacją wysokości i system Terrain Response zawierający różne offroadowe ustawienia napędu są również standardem wszystkich wersji.
Gdy generacja L405 debiutowała w 2013 roku wielką innowacją w gamie RR była całkowicie aluminiowa konstrukcja samonośna, która zastąpiła wcześniejszą konstrukcję częściowo samonośną, częściowo ramową. Efektem tej zmiany była głównie oszczędność masy, która pozwoliła dodać do auta kolejne podzespoły i zwiększyć rozstaw osi oraz kół.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.