Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Mali producenci będą mogli sprzedawać w UK samochody spalinowe do 2030 roku, a hybrydy do 2035.
Wielka Brytania nie wprowadzi całkowitego zakazu rejestracji samochodów zasilanych benzyną i olejem napędowym w 2030 roku. Zaktualizowano zasady obowiązujące małych i mikro producentów, którzy warunkowo będą mogli oferować auta z napędem spalinowym aż do 2035 roku. Zmiany w tym zakresie są efektem konsultacji jakie rząd Zjednoczonego Królestwa prowadził z przedstawicielami branży na temat wdrożenia zakazu rejestracji aut spalinowych w 2030 roku.
Po pierwsze i najważniejsze, samochody spalinowe, które nie posiadają nawet najmniejszego modułu hybrydowego, będą nadal dozwolone po roku 2030 dla małych (SVM - small volume manufacturers) i mikro producentów (MVM - micro-volume manufacturers). Do tego grona kwalifikują się marki, które rejestrują mniej niż (odpowiednio) 2499 lub 1000 samochodów rocznie. Mali producenci (SVM) będą jednak zobowiązani do nominalnego zmniejszenia swojego flotowego poziomu emisji CO2 po roku 2030. Próg jaki będzie ich obowiązywał zostanie uzgodniony w późniejszych aktach prawa.
Co to oznacza w praktyce? Marki takie jak Aston Martin, Ferrari, Maserati, McLaren, Ariel, Morgan, Caterham, Pagani i kilka innych będą mogły dalej tworzyć czysto spalinowe samochody do deadline’u w 2035 roku. Bentley i Lamborghini również są bezpieczne, zwłaszcza że wkrótce po 2025 roku wszystkie modele w ich portfolio będą miały napędy hybrydowe typu plug-in, czyli także będą mogły funkcjonować do 2035 roku. JLR nie będzie musiał kurczowo liczyć na sukces nowego elektrycznego Jaguara ani Range Rovera, bo hybrydowe wersje RR zyskały kolejne 5 lat życia.
Co z Porsche i innymi typowo “benzynowymi” markami o nieco większej sprzedaży? Jeśli chodzi o auta takie jak 911 GT3, pewnie istnieje furtka aby zachować ich sześciocylindrowe silniki bez elektrycznego wsparcia, chociażby oferując je pod submarką Porsche Motorsport liczoną osobno od firmy-matki. Większe są jednak szanse, że Porsche zelektryfikuje całą gamę 911 do minimalnego poziomu na jaki zezwalać będą przepisy.
Mówiąc bardziej ogólnie, Zuffenhausen z ulgą przyjmie nowe przepisy promujące napędy hybrydowe, do których Porsche zwraca się w obliczu słabego popytu na high-endowe samochody elektryczne. Niemiecki producent otwarcie mówi o zamiarze podwojenia sprzedaży samochodów z modułami elektrycznymi, w czym miałby pomóc nowy średni SUV typu plug-in pozycjonowany obok elektrycznego Macana.
“Rozważamy dalsze rozszerzenie naszego portoflio” - powiedział podczas dorocznej konferencji podsumowującej rok w wykonaniu Porsche CEO firmy, Oliver Blume. “Analizujemy możliwość wprowadzenia zupełnie nowej linii SUV-ów z napędem spalinowym i hybrydowym pod koniec trwającej dekady.” Zgodnie z nowymi ustaleniami model tego typu (przynajmniej PHEV) mógłby być w sprzedaży w Wielkiej Brytanii do 2035 roku.
Jaka przyszłość czeka samochody benzynowe na rynku brytyjskim po 2035 roku? Zgodnie z nowymi przepisami, hybrydy zostaną zakazane, a producenci niskoseryjni będą musieli przejść na pojazdy elektryczne. Oznacza to, że Porsche 911 z silnikiem benzynowym, hybrydowym lub innym działającym na zasadzie spalania wewnętrznego, będzie sprzedawane w Wielkiej Brytanii jeszcze tylko przez niecałą dekadę.
Rozmowy na ten temat nieuchronnie powrócą w miarę zbliżania się do daty granicznej. Przyszłe trendy rynkowe, nastroje klientów i polityczne zagrywki na pewno będą miały znaczenie przy podejmowaniu kluczowych decyzji, dokładnie tak jak to ma miejsce w tej chwili. Jeśli czymś możemy się sugerować, to ostateczny werdykt pewnie poznamy w ostatniej chwili…
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Mali producenci będą mogli sprzedawać w UK samochody spalinowe do 2030 roku, a hybrydy do 2035.
Karbonowe dodatki, bodykit i ponad 500 KM to pakiet jaki Abt proponuje do limitowanego Audi RS3 R.
Zenvo Aurora będzie pierwszym z wielu hipersamochodów korzystających z modułowego silnika V12.
McLaren i Forseven razem stworzą McLaren Group Holdings, a strategia firmy obierze nowy tor.
Wkrótce Ioniq 6 N dołączy do elektrycznej gamy sportowych Hyundaiów obok znakomitego Ioniq’a 5 N.
Skoda Elroq RS o mocy 340 KM to pierwszy elektryczny SUV o sportowym charakterze w swoim segmencie.
Lotus upraszcza nazewnictwo wewnątrz gamy Emeyi i Eletre oraz wprowadza nowe wersje wyposażenia.
Hyundai podzielił się zdjęciami małego, zwariowanego hot hatcha EV. Czy to duchowy następca i20 N?
Z pomocą AI Pirelli opracowało nową oponę z serii P Zero - bezpieczniejszą i bardziej wydajną.
Flagowy hipersamochód Aston Martin Valhalla przechodzi ostatnie szlify przed rozpoczęciem produkcji.
W świecie wyśrubowanych norm emisji Cosworth potrafi budować wolnossące V8 i V12. Jak oni to robią?
Nowy Vanquish Volante kończy gruntowne odświeżenie “tradycyjnej” gamy Aston Martina.